A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z   Sitemap  
AllStarPics Statistics
Galleries:
Pictures:
Comments:
20,879 [NEW]

You are here: Pics  >  Survivor Pics  >  Survivor Cast and Credits

Survivor Cast and Credits


Cast

Jeff Probst (60 pics)
Himself - Host 430 episodes, 2000-2014

Rob Mariano (22 pics)
Himself - Chapera Tribe 61 episodes, 2002-2013

Rupert Boneham (22 pics)
Himself - Heroes Tribe 56 episodes, 2003-2013

Jerri Manthey (26 pics)
Herself - Villains Tribe 54 episodes, 2001-2010

Colby Donaldson (24 pics)
Himself - Mogo Mogo Tribe 53 episodes, 2001-2010

Tina Wesson (6 pics)
Herself - Saboga Tribe 53 episodes, 2001-2013

Benjamin Wade (35 pics)
Himself - Villains Tribe 49 episodes, 2009-2011

Parvati Shallow (57 pics)
Herself - Rarotonga Tribe 48 episodes, 2006-2014

Oscar Lusth (9 pics)
Himself 46 episodes, 2006-2011

Amanda Kimmel (25 pics)
Herself - Heroes Tribe 44 episodes, 2007-2010

Tyson Apostol (23 pics)
Himself - Timbira Tribe 40 episodes, 2009-2013

Jonathan Penner (12 pics)
Himself 40 episodes, 2006-2012

Russell Hantz (32 pics)
Himself - Villains Tribe 40 episodes, 2009-2011

Candice Woodcock (9 pics)
Herself - Heroes Tribe 39 episodes, 2006-2013

Cirie Fields (20 pics)
Herself 39 episodes, 2006-2010

Richard Hatch
Himself - Mogo Mogo Tribe 39 episodes, 2000-2013

Amber Mariano (102 pics)
Herself - Chapera Tribe 38 episodes, 2001-2011

Alicia Calaway (9 pics)
Herself - Chapera Tribe 38 episodes, 2001-2010

James Clement (6 pics)
Himself 38 episodes, 2007-2010

Michael Skupin
Himself - Kucha Tribe 38 episodes, 2001-2012

Rudy Boesch (6 pics)
Himself - Saboga Tribe 38 episodes, 2000-2013

Ethan Zohn (12 pics)
Himself - Saboga Tribe 37 episodes, 2001-2010

Stephenie LaGrossa (36 pics)
Herself - Ulong Tribe 35 episodes, 2005-2010

Tom Buchanan (3 pics)
Himself - Chapera Tribe 35 episodes, 2001-2004

Jenna Lewis (9 pics)
Herself - Pagong Tribe 35 episodes, 2000-2009

Himself - Mogo Mogo Tribe 35 episodes, 2001-2004

Susan Hawk (3 pics)
Herself - Chapera Tribe 35 episodes, 2000-2010

Kathy Vavrick-O'Brien
Herself - Mogo Mogo Tribe 34 episodes, 2002-2008

Jenna Morasca (15 pics)
Herself - Mogo Mogo Tribe 34 episodes, 2003-2010

Gervase Peterson (9 pics)
Himself - Galang Tribe 34 episodes, 2000-2013

Shii Ann Huang (6 pics)
Herself - Sook Jai Tribe 33 episodes, 2002-2004

John Cochran
Himself - Bikal Tribe 33 episodes, 2011-2014

Rob Cesternino (6 pics)
Himself - Chapera Tribe 33 episodes, 2003-2004

Aras Baskauskas (23 pics)
Himself - Gitanos Tribe 33 episodes, 2006-2013

Danielle DiLorenzo (19 pics)
Herself - Villains Tribe 33 episodes, 2006-2010

Laura Morett (6 pics)
Herself - Galu Tribe 32 episodes, 2009-2013

Eliza Orlins (12 pics)
Herself 32 episodes, 2004-2010

James Thomas Jr. (30 pics)
Himself - Heroes Tribe 31 episodes, 2009-2010

Herself - Villains Tribe 31 episodes, 2003-2010

Dawn Meehan
Herself - Bikal Tribe 31 episodes, 2011-2013

Brenda Lowe (12 pics)
Herself - La Flor Tribe 31 episodes, 2010-2013

Malcolm Freberg (3 pics)
Himself - Dangrayne Tribe 31 episodes, 2012-2013

Courtney Yates (8 pics)
Herself - Villains Tribe 31 episodes, 2007-2010

Erik Reichenbach (18 pics)
Himself 31 episodes, 2008-2013

Bobby Jon Drinkard
Himself - Ulong Tribe 30 episodes, 2005

Phillip Sheppard
Himself - Ometepe Tribe 30 episodes, 2011-2013

Andrea Boehlke (12 pics)
Herself - Ometepe Tribe 30 episodes, 2011-2013

Ami Cusack (3 pics)
Herself 25 episodes, 2004-2008

Brandon Hantz
Himself - Bikal Tribe 25 episodes, 2011-2013

Kat Edorsson
Herself - Galang Tribe 24 episodes, 2012-2013

Corinne Kaplan (22 pics)
Herself - Bikal Tribe 24 episodes, 2008-2013

Tom Westman (5 pics)
Himself - Koror Tribe 23 episodes, 2005-2010

Monica Culpepper
Herself - Galang Tribe 23 episodes, 2012-2013

Jon Dalton
Himself - Drake Tribe 21 episodes, 2003-2009

Randy Bailey (6 pics)
Himself - Fang 20 episodes, 2008-2010

Yau-Man Chan (5 pics)
Himself - Ravu Tribe 20 episodes, 2007-2008

Herself - Barramundi Tribe 20 episodes, 2001-2010

Rodger Bingham
Himself - Kucha Tribe 20 episodes, 2001-2008

Kimmi Kappenberg
Herself - Kucha Tribe 20 episodes, 2001-2010

Nick Brown
Himself - Kucha Tribe 20 episodes, 2001-2009

Jeff Varner
Himself - Kucha Tribe 20 episodes, 2001-2008

Maralyn Hershey
Herself - Ogakor Tribe 19 episodes, 2001-2004

Keith Famie
Himself - Barramundi Tribe 19 episodes, 2001-2004

Mitchell Olson
Himself - Ogakor Tribe 19 episodes, 2001-2004

Jessica Kiper (35 pics)
Herself - Nobag Tribe 18 episodes, 2008-2010

Kel Gleason
Himself - Ogakor Tribe 18 episodes, 2001

Kim Johnson
Herself - Boran Tribe 18 episodes, 2001-2004

Debb Eaton
Herself - Kucha Tribe 18 episodes, 2001

Kelly Goldsmith
Herself - First Juror 18 episodes, 2001-2004

Kelly Wiglesworth
Herself - Rattana Tribe 18 episodes, 2000-2009

Natalie White (14 pics)
Herself - Foa Foa Tribe 17 episodes, 2009-2010

Terry Deitz
Himself - La Mina Tribe 17 episodes, 2006-2008

Teresa Cooper
Herself - Moto Maji Tribe 17 episodes, 2001-2002

Shane Powers (9 pics)
Himself - Gitanos Tribe 17 episodes, 2006-2008

Kim Powers
Herself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Courtney Marit
Herself - Casaya Tribe 17 episodes, 2006-2008

Shannon Waters (5 pics)
Herself - Galu Tribe 17 episodes, 2009-2010

Frank Garrison
Himself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Bruce Kanegai
Himself - Casaya Tribe 17 episodes, 2006-2008

Brandon Quinton
Himself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Sally Schumann
Herself - Second Juror 17 episodes, 2006-2008

Clay Jordan
Himself - Chuay Gahn Tribe 17 episodes, 2002-2004

Lillian Morris
Herself - Balboa Tribe 17 episodes, 2003-2009

Austin Carty (6 pics)
Himself - First Juror 17 episodes, 2006-2008

Colleen Haskell (14 pics)
Herself - Pagong Tribe 17 episodes, 2000-2009

Clarence Black
Himself - Boran Tribe 17 episodes, 2001-2002

Nick Stanbury
Himself - La Mina Tribe 17 episodes, 2006-2008

Heidi Strobel (20 pics)
Herself - Jacaré Tribe 17 episodes, 2003-2010

Lindsey Richter
Herself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Dan Barry
Himself - La Mina Tribe 17 episodes, 2006-2008

Silas Gaither
Himself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Bobby Mason
Himself - Casaya Tribe 17 episodes, 2006-2008

Tijuana Bradley
Herself - Morgan Tribe 17 episodes, 2003-2009

Linda Spencer
Herself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Ruth Marie Milliman
Herself - La Mina Tribe 17 episodes, 2006-2008

Carl Bilancione
Himself - Samburu Tribe 17 episodes, 2001-2002

Misty Giles
Herself - La Mina Tribe 17 episodes, 2006-2008

Greg Buis
Himself - Pagong Tribe 17 episodes, 2000-2009

Ryan Opray
Himself - Morgan Tribe 17 episodes, 2003-2008

Jessie Camacho (2 pics)
Herself - Boran Tribe 17 episodes, 2001-2002

Melinda Hyder
Herself - Casaya Tribe 17 episodes, 2006-2008

Diane Ogden
Herself - Boran Tribe 17 episodes, 2001-2002

Tina Scheer
Herself - Casaya Tribe 17 episodes, 2006-2008

Hunter Ellis (12 pics)
Himself - Maraamu Tribe 17 episodes, 2002-2004

Sean Kenniff
Himself - Tagi Tribe 17 episodes, 2000-2009

Yul Kwon (5 pics)
Himself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Becky Lee (1 pic)
Herself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Mick Trimming (13 pics)
Himself - Foa Foa Tribe 16 episodes, 2009

Sundra Oakley (1 pic)
Herself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Brett Clouser (6 pics)
Himself - Galu Tribe 16 episodes, 2009

Jaison Robinson (5 pics)
Himself - Foa Foa Tribe 16 episodes, 2009

Adam Gentry (1 pic)
Himself - Rarotonga Tribe 16 episodes, 2006

Ben Henry
Himself - La Flor Tribe 16 episodes, 2010

Chase Rice
Himself - Libertad Tribe 16 episodes, 2010

Jane Bright
Herself - Espada Tribe 16 episodes, 2010

Jim Rice
Himself - Savaii Tribe 16 episodes, 2011

Brian Heidik
Himself - Chuay Gahn Tribe 16 episodes, 2002-2004

Matthew Lenahan
Himself - La Flor Tribe 16 episodes, 2010

Monica Padilla (6 pics)
Herself - Galu Tribe 16 episodes, 2009

Sophie Clarke
Herself - Te Tuna Tribe 16 episodes, 2011

Alina Wilson
Herself - The Jury 16 episodes, 2010

Matthew von Ertfelda
Himself - Jacaré Tribe 16 episodes, 2003-2004

David Ball (3 pics)
Himself - Galu Tribe 16 episodes, 2009

Na Onka Mixon
Herself - La Flor Tribe 16 episodes, 2010

Dan Lembo
Himself - Espada Tribe 16 episodes, 2010

Kelly Shinn
Herself - La Flor Tribe 16 episodes, 2010

Edna Ma
Herself - Upolu Tribe 16 episodes, 2011

Albert Destrade
Himself - Te Tuna Tribe 16 episodes, 2011

Nathan Gonzalez
Himself - Rarotonga Tribe 16 episodes, 2006

John Fincher (4 pics)
Himself - Galu Tribe 16 episodes, 2009

Jud Birza
Himself - La Flor Tribe 16 episodes, 2010

Marty Piombo
Himself - Espada Tribe 16 episodes, 2010

Holly Hoffman
Herself - Espada Tribe 16 episodes, 2010

Keith Tollefson
Himself - Savaii Tribe 16 episodes, 2011

Lisa Whelchel (47 pics)
Herself - Tandang Tribe 16 episodes, 2012

Darrah Johnson
Herself - Morgan Tribe 16 episodes, 2003-2004

Butch Lockley
Himself - Tambaqui Tribe 16 episodes, 2003-2004

Jenny Guzon-Bae
Herself - Rarotonga Tribe 16 episodes, 2006

Sean Rector
Himself - Soliantu Tribe 16 episodes, 2002-2004

Ted Rogers Jr.
Himself - Chuay Gahn Tribe 16 episodes, 2002-2004

Burton Roberts
Himself - Drake Tribe 16 episodes, 2003-2004

Rebecca Borman
Herself - Rarotonga Tribe 16 episodes, 2006

Abi-Maria Gomes
Herself - Tandang Tribe 16 episodes, 2012

Robert DeCanio
Himself - Rotu Tribe 16 episodes, 2002-2004

Jake Billingsley
Himself - Sook Jai Tribe 16 episodes, 2002-2003

Christa Hastie
Herself - Drake Tribe 16 episodes, 2003-2004

Christy Smith
Herself - Jaburu Tribe 16 episodes, 2003-2004

Ciera Eastin
Herself - Tadhana Tribe 16 episodes, 2013

Brad Virata
Himself - First Juror 16 episodes, 2006

Hayden Moss
Himself - Tadhana Tribe 16 episodes, 2013

Russell Swan
Himself - Galu Tribe 16 episodes, 2009-2012

Tammy Leitner
Herself - Rotu Tribe 16 episodes, 2002-2008

Penny Ramsey
Herself - Sook Jai Tribe 16 episodes, 2002-2003

Alex Bell
Himself - Tambaqui Tribe 16 episodes, 2003-2004

Jessica Smith
Herself - Rarotonga Tribe 16 episodes, 2006

Peter Yurkowski
Himself - Tandang Tribe 16 episodes, 2012

Roberta Saint-Amour
Herself - Tandang Tribe 16 episodes, 2012

Denise Stapley
Herself - Dangrayne Tribe 16 episodes, 2012

Deena Bennett
Herself - Jaburu Tribe 16 episodes, 2003-2004

Cristina Coria
Herself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Artis Silvester
Himself - Tandang Tribe 16 episodes, 2012

Jeff Kent (41 pics)
Himself - Kalabaw Tribe 16 episodes, 2012

John Carroll
Himself - Rotu Tribe 16 episodes, 2002-2008

Erin Collins
Herself - Sook Jai Tribe 16 episodes, 2002-2004

Dave Johnson
Himself - Tambaqui Tribe 16 episodes, 2003-2004

Caleb Bankston
Himself - Tadhana Tribe 16 episodes, 2013

Whitney Duncan (63 pics)
Herself - Savaii Tribe 16 episodes, 2011

Anh-Tuan Bui
Himself - Puka Puka Tribe 16 episodes, 2006

Carter Williams
Himself - Kalabaw Tribe 16 episodes, 2012

Vytas Baskauskas (3 pics)
Himself - Tadhana Tribe 16 episodes, 2013

Andrew Savage (3 pics)
Himself - Morgan Tribe 16 episodes, 2003-2004

Roger Sexton
Himself - Tambaqui Tribe 16 episodes, 2003-2004

Stephannie Favor
Herself - Manihiki Tribe 16 episodes, 2006

Rick Nelson
Himself - Te Tuna Tribe 16 episodes, 2011

Gina Crews
Herself - Maraamu Tribe 16 episodes, 2002-2004

Robb Zbacnik
Himself - Sook Jai Tribe 16 episodes, 2002-2004

Shawna Mitchell
Herself - Jaburu Tribe 16 episodes, 2003-2004

Osten Taylor
Himself - Morgan Tribe 16 episodes, 2003-2004

J.P. Calderon
Himself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Shawn Cohen
Himself - Drake Tribe 16 episodes, 2003-2004

Cecilia Mansilla
Herself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Ghandia Johnson
Herself - Chuay Gahn Tribe 16 episodes, 2002-2004

Sarah Jones
Herself - Maraamu Tribe 16 episodes, 2002-2004

Jason Siska
Himself 16 episodes, 2008-2009

Billy Garcia
Himself - Aitutaki Tribe 16 episodes, 2006

Jed Hildebrand
Himself - Sook Jai Tribe 16 episodes, 2002-2004

Sekou Bunch
Himself - Manihiki Tribe 16 episodes, 2006

Ryan Shoulders
Himself - Morgan Tribe 16 episodes, 2003-2004

Katie Collins
Herself - Tadhana Tribe 16 episodes, 2013

B.B. Andersen
Himself - Pagong Tribe 15 episodes, 2000-2001

Vecepia Towery
Herself - Soliantu Tribe 15 episodes, 2002

Chris Daugherty
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Danni Boatwright
Herself - Xhakúm Tribe 15 episodes, 2005

Earl Cole (2 pics)
Himself - Bula Bula Tribe 15 episodes, 2007

Neleh Dennis
Herself - Soliantu Tribe 15 episodes, 2002

Twila Tanner
Herself - Alinta Tribe 15 episodes, 2004

Katie Gallagher
Herself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Cassandra Franklin (12 pics)
Herself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Stephen Fishbach (22 pics)
Himself - Jalapao Tribe 15 episodes, 2009

Jan Gentry
Herself - Chuay Gahn Tribe 15 episodes, 2002

Scout Cloud Lee
Herself - Yasur Tribe 15 episodes, 2004

Rafe Judkins
Himself - Xhakúm Tribe 15 episodes, 2005

Ian Rosenberger
Himself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Andria Herd (3 pics)
Himself - Bula Bula Tribe 15 episodes, 2007

Erinn Lobdell (19 pics)
Herself - Timbira Tribe 15 episodes, 2009

Paschal English
Himself - Soliantu Tribe 15 episodes, 2002

Helen Glover
Herself - Chuay Gahn Tribe 15 episodes, 2002

Jennifer Lyon (47 pics)
Herself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Lydia Morales
Herself - Xhakúm Tribe 15 episodes, 2005

Tamara Johnson (25 pics)
Herself - Forza Tribe 15 episodes, 2009

Gretchen Cordy
Herself - Pagong Tribe 15 episodes, 2000-2001

Matt Elrod
Himself - Redemption Island 15 episodes, 2011

Julie Berry (6 pics)
Herself - Alinta Tribe 15 episodes, 2004

Caryn Groedel
Herself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Cindy Hall
Herself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Kenward Bernis
Himself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Sabrina Thompson
Herself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Kimberly Spradlin
Herself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Gregg Carey
Himself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Judd Sergeant
Himself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Stacy Kimball (3 pics)
Herself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Debra Beebe (12 pics)
Herself - Timbira Tribe 15 episodes, 2009

Chelsea Meissner
Herself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Alicia Rosa
Herself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Troy Robertson
Himself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Leann Slaby
Herself - Yasur Tribe 15 episodes, 2004

Gary Hogeboom (14 pics)
Himself - Yaxhá Tribe 15 episodes, 2005

Alex Angarita (4 pics)
Himself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Sierra Reed (13 pics)
Herself - Timbira Tribe 15 episodes, 2009

Joel Klug (3 pics)
Himself - Pagong Tribe 15 episodes, 2000-2001

Todd Herzog (2 pics)
Himself - Fei Long Tribe 15 episodes, 2007

Greg Smith
Himself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Ken Stafford
Himself - Sook Jai Tribe 15 episodes, 2002

Zoe Zanidakis
Herself - Rotu Tribe 15 episodes, 2002

Chad Crittenden
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Jamie Newton
Himself - Second Juror 15 episodes, 2005

Janu Tornell (10 pics)
Herself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Mookie Lee (5 pics)
Himself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Ramona Gray
Herself - Pagong Tribe 15 episodes, 2000-2001

Mike Chiesl
Himself - Zapatera Tribe 15 episodes, 2011

Christina Cha
Herself - Tikiano Tribe 15 episodes, 2012

Julie Wolfe
Herself - Zapatera Tribe 15 episodes, 2011

Natalie Tenerelli
Herself - Ometepe Tribe 15 episodes, 2011

Jay Byars
Himself - The Jury 15 episodes, 2012

Ralph Kiser
Himself - Zapatera Tribe 15 episodes, 2011

Michael Jefferson
Himself - The Jury 15 episodes, 2012

Lea Masters
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Coby Archa
Himself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Edgardo Rivera (6 pics)
Himself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Brendan Synnott (12 pics)
Himself - Timbira Tribe 15 episodes, 2009

David Murphy
Himself - Zapatera Tribe 15 episodes, 2011

Grant Mattos
Himself - Ometepe Tribe 15 episodes, 2011

Dirk Been (3 pics)
Himself - Tagi Tribe 15 episodes, 2000-2001

Rory Freeman
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Brandon Bellinger
Himself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Michelle Yi (11 pics)
Herself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Jonas Otsuji
Himself - The Jury 15 episodes, 2012

Kelly Sharbaugh (6 pics)
Herself - Galu Tribe 15 episodes, 2009

John Kenney
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Amy O'Hara
Herself - Yaxhá Tribe 15 episodes, 2005

Ibrehem Rahman
Himself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Lisette Linares
Herself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Stacey Stillman
Herself - Tagi Tribe 15 episodes, 2000-2001

Erik Cardona (3 pics)
Himself - Galu Tribe 15 episodes, 2009

Michael Snow
Himself - Gota Tribe 15 episodes, 2013

Gabriel Cade
Himself - Rotu Tribe 15 episodes, 2002

Stephanie Dill
Herself - Sook Jai Tribe 15 episodes, 2002

Jeanne Hebert
Herself - Jaburu Tribe 15 episodes, 2003

Lisa Keiffer
Herself - Yasur Tribe 15 episodes, 2004

Brian Corridan
Himself - Yaxhá Tribe 15 episodes, 2005

James Miller
Himself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

James Reid (2 pics)
Himself - First Juror 15 episodes, 2007

Leif Manson
Himself - Manono Tribe 15 episodes, 2012

Sonja Christopher
Herself - Tagi Tribe 15 episodes, 2000-2001

Reynold Toepfer
Himself - Gota Tribe 15 episodes, 2013

Ashley Underwood
Herself - Ometepe Tribe 15 episodes, 2011

Trish Dunn
Herself - Drake Tribe 15 episodes, 2003

JoAnna Ward
Herself - Jaburu Tribe 15 episodes, 2003

Travis Sampson
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Margaret Bobonich
Herself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Angie Jakusz
Herself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Anthony Robinson
Himself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Sherri Biethman
Herself - Gota Tribe 15 episodes, 2013

Steve Wright
Himself - Zapatera Tribe 15 episodes, 2011

Daniel Lue
Himself - Tambaqui Tribe 15 episodes, 2003

Michelle Tesauro
Herself - Drake Tribe 15 episodes, 2003

Brady Finta
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Willard Smith
Himself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Blake Towsley
Himself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Rita Verreos
Herself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Edward Fox
Himself - Gota Tribe 15 episodes, 2013

Jean-Robert Bellande
Himself - Fei Long Tribe 15 episodes, 2007

Patricia Jackson
Herself - Maraamu Tribe 15 episodes, 2002

Tanya Vance
Herself - Chuay Gahn Tribe 15 episodes, 2002

Janet Koth
Herself - Jaburu Tribe 15 episodes, 2003

Mia Galeotalanza
Herself - Yasur Tribe 15 episodes, 2004

Kimberly Mullen
Herself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Brooke Struck
Herself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Liliana Gomez
Herself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Peter Harkey
Himself - Maraamu Tribe 15 episodes, 2002

John Raymond
Himself - Chuay Gahn Tribe 15 episodes, 2002

Ryan Aiken
Himself - Tambaqui Tribe 15 episodes, 2003

Nicole Delma
Herself - Morgan Tribe 15 episodes, 2003

John Palyok
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Brianna Varela
Herself - Yaxhá Tribe 15 episodes, 2005

Jeff Wilson
Himself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Gary Stritesky
Himself - Moto Tribe 15 episodes, 2007

Natalie Bolton (3 pics)
Herself 15 episodes, 2008-2009

Dolly Neely
Herself - Yasur Tribe 15 episodes, 2004

Ashlee Ashby
Herself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Morgan McDevitt
Herself - Yaxhá Tribe 15 episodes, 2005

Sylvia Kwan
Herself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Brook Geraghty
Himself - Lopevi Tribe 15 episodes, 2004

Jolanda Jones
Herself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Jim Lynch
Himself - Nakúm Tribe 15 episodes, 2005

Erica Durousseau
Herself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Wanda Shirk
Herself - Koror Tribe 15 episodes, 2005

Jessica DeBen
Herself - Ravu Tribe 15 episodes, 2007

Jonathan Libby
Himself - Ulong Tribe 15 episodes, 2005

Laura Boneham (6 pics)
Herself - Galang Tribe 15 episodes, 2003-2013

Bob Crowley (5 pics)
Himself - Kota Tribe 14 episodes, 2008

Spencer Bledsoe
Himself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

Kassandra McQuillen
Herself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

Tony Vlachos
Himself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

Trish Hegarty
Herself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

Yung Woo Hwang
Himself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

Sarah Lacina
Herself - The Jury 14 episodes, 2014

Latasha Fox
Herself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

Morgan McLeod
Herself - The Jury 14 episodes, 2014

Susie Smith (5 pics)
Herself - Kota Tribe 14 episodes, 2008

Charlie Herschel
Himself - Kota Tribe 14 episodes, 2008

Jeremiah Wood
Himself - The Jury 14 episodes, 2014

Matty Whitmore (12 pics)
Himself - Fang Tribe 14 episodes, 2008

Ken Hoang (7 pics)
Himself - Fang Tribe 14 episodes, 2008

Crystal Cox (5 pics)
Herself - Fang Tribe 14 episodes, 2008

Erik Huffman
Himself - Zhan Hu Tribe 14 episodes, 2007

Jefra Bland (25 pics)
Herself - Solarrion Tribe 14 episodes, 2014

L.J. McKanas
Himself - The Jury 14 episodes, 2014

Marcus Lehman (1 pic)
Himself - Kota Tribe 14 episodes, 2008

Alexis Jones
Herself 14 episodes, 2008-2009

Jaime Dugan
Herself - First Juror 14 episodes, 2007

Colton Cumbie
Himself - Manono Tribe 13 episodes, 2012-2013

Denise Martin
Herself - Fei Long Tribe 13 episodes, 2007

Michael Zernow
Himself - Zhan Hu Tribe 13 episodes, 2007

Ace Gordon (1 pic)
Himself - Kota Tribe 13 episodes, 2008

Peih-Gee Law
Herself - Fei Long Tribe 12 episodes, 2007

Joe Dowdle (8 pics)
Himself - Jalapao Tribe 10 episodes, 2009

Christine Shields Markoski
Herself - Redemption Island 10 episodes, 2011

Jill Behm
Herself - Espada Tribe 10 episodes, 2010

Elizabeth Kim (3 pics)
Herself - Foa Foa Tribe 10 episodes, 2009

John Cody (9 pics)
Himself - Redemption Island 10 episodes, 2013

Julia Landauer
Herself - Gota Tribe 10 episodes, 2013

Katie Hanson
Herself - Kalabaw Tribe 10 episodes, 2012

Sarah Dawson
Herself - Kalabaw Tribe 10 episodes, 2012

Leslie Nease
Herself - Fei Long Tribe 10 episodes, 2007

Ashley Massaro (181 pics)
Herself - Zhan Hu Tribe 10 episodes, 2007

Francesca Hogi
Herself - Bikal Tribe 10 episodes, 2011-2013

Dan Kay (1 pic)
Himself - Kota Tribe 9 episodes, 2008

Sydney Wheeler (1 pic)
Herself - Jalapao Tribe 9 episodes, 2009

Matt Bischoff
Himself - Gota Tribe 9 episodes, 2013

Herself 9 episodes, 2008

Kathy Sleckman (1 pic)
Herself 9 episodes, 2008

Kelly Bruno
Herself - La Flor Tribe 9 episodes, 2010

Mikayla Wingle
Herself - Upolu Tribe 9 episodes, 2011

Sarita White
Herself - Zapatera Tribe 9 episodes, 2011

Dana Lambert
Herself - Kalabaw Tribe 9 episodes, 2012

Yve Rojas
Herself - Espada Tribe 9 episodes, 2010

Chet Welch
Himself 9 episodes, 2008

Aaron Reisberger
Himself - Fei Long Tribe 9 episodes, 2007

Dave Cruser
Himself - Zhan Hu Tribe 9 episodes, 2007

Steve Morris
Himself - Zhan Hu Tribe 9 episodes, 2007

Mike Borassi
Himself 9 episodes, 2009

Spencer Duhm (1 pic)
Himself - Jalapao Tribe 8 episodes, 2009

Kelly Czarnecki (1 pic)
Fang Tribes 8 episodes, 2008

Tyrone Davis
Himself - Espada Tribe 8 episodes, 2010

Ashley Trainer
Herself - Foa Foa Tribe 8 episodes, 2009

Laura Alexander
Herself - Gota Tribe 8 episodes, 2013

Brad Culpepper
Himself - Tadhana Tribe 8 episodes, 2013

Stephanie Valencia
Herself - Zapatera Tribe 8 episodes, 2011

Shamar Thomas
Himself - Gota Tribe 8 episodes, 2013

Elyse Umemoto
Herself - Savaii Tribe 8 episodes, 2011

Danny Brown (1 pic)
Himself - Fang Tribe 8 episodes, 2008

Joel Anderson
Himself 8 episodes, 2008

Sherea Lloyd
Herself - Zhan Hu Tribe 8 episodes, 2007

Sandy Burgin (1 pic)
Herself - Jalapao Tribe 7 episodes, 2009

James Tarantino
Himself - Espada Tribe 7 episodes, 2010

Yasmin Spain
Herself - Galu Tribe 7 episodes, 2009

Hope Driskill
Herself - Gota Tribe 7 episodes, 2013

Stacey Powell
Herself - Upolu Tribe 7 episodes, 2011

Angie Layton
Herself - Matsing Tribe 7 episodes, 2012

Roxanne Morris
Herself - Matsing Tribe 7 episodes, 2012

Jacquie Berg (1 pic)
Fang Tribes 7 episodes, 2008

Krista Klumpp
Herself - Zapatera Tribe 7 episodes, 2011

Michael Bortone
Himself 6 episodes, 2008

Bill Posley
Himself - Manono Tribe 6 episodes, 2012

Jimmy Johnson (2 pics)
Himself - Espada Tribe 6 episodes, 2010

Jerry Sims (3 pics)
Himself - Timbira Tribe 6 episodes, 2009

Ben Browning
Himself - Foa Foa Tribe 6 episodes, 2009

Alexandra Pohevitz
Herself - Gota Tribe 6 episodes, 2013

Alexis Taylor Maxwell
Herself - Beauty Tribe 6 episodes, 2014

Kristina Kochoff
Herself - Ometepe Tribe 6 episodes, 2011

Mark Caruso
Himself - Savaii Tribe 6 episodes, 2011

Zane Knight
Himself - Matsing Tribe 6 episodes, 2012

Herself - Kota Tribe 6 episodes, 2008

Betsy Bolan
Herself - Foa Foa Tribe 6 episodes, 2009

Marissa Peterson
Herself - Redemption Island 6 episodes, 2013

Lindsey Ogle
Herself - Brawn Tribe 6 episodes, 2014

Russ Landau
Himself - Composer 6 episodes, 2009-2012

David Vanacore
Himself - Composer 6 episodes, 2009-2012

Ramona Salins
Herself - Medical Director 6 episodes, 2009-2013

Clifford Robinson
Himself - Brawn Tribe 5 episodes, 2014

Matt Quinlan
Himself - Manono Tribe 5 episodes, 2012

Candace Smith (12 pics)
Herself - Timbira Tribe 5 episodes, 2009

Herself - Jalapao Tribe 5 episodes, 2009-2011

Rachel Foulger
Herself - Tadhana Tribe 5 episodes, 2013

Shannon Elkins
Himself 5 episodes, 2010

Gillian Larson (1 pic)
Herself 5 episodes, 2008

Michelle Chase (1 pic)
Herself - Fang Tribe 5 episodes, 2008

Marisa Calihan
Herself - Foa Foa Tribe 5 episodes, 2009

Semhar Tadesse
Herself - Redemption Island 5 episodes, 2011

J'Tia Taylor
Herself - Brains Tribe 4 episodes, 2014

Mary Sartain (1 pic)
Herself 4 episodes, 2008

Nina Acosta
Herself 4 episodes, 2012

Wendy DeSmidt-Kohlhoff
Herself 4 episodes, 2010

Cheryl Brkich
Herself - Amber's Mother 4 episodes, 2001-2004

Bryant Gumbel
Himself - Host 3 episodes, 2000-2002

Kourtney Moon
Herself 3 episodes, 2012

Brice Johnston
Himself - Beauty Tribe 3 episodes, 2014

Joseph Turner
Himself - Medical Director 3 episodes, 2012-2013

Brad Stapley
Himself - Denise's Husband 3 episodes, 2012

Justice Coleman
Himself - Lisa's Brother 3 episodes, 2012

Dan Fields
Himself 3 episodes, 2003-2009

Clarencio 'H.B.' Hacker
Himself - Cirie's Husband 3 episodes, 2006-2008

Peggy Crowley
Herself - Bob's Wife 3 episodes, 2008

David Samson
Himself - Brains Tribe 2 episodes, 2014

Garrett Adelstein
Himself - Brains Tribe 2 episodes, 2014

Gay Donaldson
Herself - Colby's Mother 2 episodes, 2001

Rosie O'Donnell (70 pics)
Herself 2 episodes, 2001-2002

Michael Skupin
Himself - Michael's Son 2 episodes, 2012

Bianca Williams
Herself - Carter's Mom 2 episodes, 2012

Vera Gomes
Herself - Abi's Mom 2 episodes, 2012

Miles Freberg
Himself - Malcolm's Brother 2 episodes, 2012

Terri Smith
Herself - Tarzan's Wife 2 episodes, 2012

Mike Shallow
Herself - Parvati's Father 2 episodes, 2006-2010

Ann Birza
Herself - Audience Member 2 episodes, 2010

Melanie Hantz
Herself - Russell's Wife 2 episodes, 2009-2010

Ashley Hammett
Herself - Jane's Daughter 2 episodes, 2010

Pat Bingham
Herself 2 episodes, 2001

C.C. Costigan
Herself sitting in audience 2 episodes, 2002

Bo Buchanan
Himself 2 episodes, 2004

James Tanner
Himself - Twila's Son 2 episodes, 2004

Katrina Kimmel
Herself - Amanda's Sister 2 episodes, 2007-2008

Jamie Mass (2 pics)
Herself 2 episodes, 2008

Eddie George (26 pics)
Himself - Taj's Husband 2 episodes, 2009

Joni Winston
Herself - Spencer's Mom 1 episode, 2014

Tony Thompson
Himself - Sabrina's Brother 1 episode, 2012

Sean Hantz
Himself - Brandon's Father 1 episode, 2011

Leticia Rosa
Herself - Alicia's Sister 1 episode, 2012

Raymond Lowe
Himself - Brenda's Dad 1 episode, 2013

Ken Meissner
Himself - Chelsea's Dad 1 episode, 2012

Sung Cha
Himself - Chelsea's Dad 1 episode, 2012

David Meehan
Himself - Dawn's Husband 1 episode, 2013

Nick Flora
Himself - New Jersey Police Lieutenant 1 episode, 2014

Elizabeth Spradlin
Herself - Kim's Sister 1 episode, 2012

Jared Biethman
Himself - Sherri's Husband 1 episode, 2013

Robby
Himself - Kat's Cousin 1 episode, 2012

Arlene Cochran
Herself - Cochran's Mom 1 episode, 2013

Diane Hardy
Herself - Audience Member 1 episode, 2011

Richard Reichenbach
Himself - Erik's Brother 1 episode, 2013

Elizabeth Fox
Herself - Eddie's Mom 1 episode, 2013

Genevieve Go
Herself - Doctor 1 episode, 2013

Tyler Perry (111 pics)
Himself - Audience Member 1 episode, 2014

Connie Rice
Herself - Chase's Mom 1 episode, 2010

Jennifer Manthey-Hudson
Herself - Jerri's Sister 1 episode, 2010

Pete Wade
Himself - Coach's Brother 1 episode, 2011

Parker Biethman
Himself - Sherri's Son 1 episode, 2013

Lea Lenahan
Herself - Sash's Mom 1 episode, 2010

Dalton Ross
Himself - Entertanment Weekly 1 episode, 2010

Thurston Clarke
Himself - Sophie's Dad 1 episode, 2011

Bill Carter
Himself - The New York Times 1 episode, 2010

Reed Donaldson
Himself - Colby's Brother 1 episode, 2010

Matthew Lembo
Himself - Dan's Son 1 episode, 2010

Debbie Ma
Herself - Edna's Sister 1 episode, 2011

Amber Lanier
Herself - Maralyn's Sister 1 episode, 2001

Richard Gerrig
Himself - Psychologist 1 episode, 2010

Annie Destrade
Herself - Albert's Mom 1 episode, 2011

Katy Nelson
Herself - Rick's Wife 1 episode, 2011

Bob Eaton
Himself - Debb's Boyfriend 1 episode, 2001

Charlie Hoffman
Himself - Holly's Husband 1 episode, 2010

Fernando Martinez
Himself - Sanda's Uncle 1 episode, 2010

Christina Cox (22 pics)
Herself - Audience Member 1 episode, 2011

Angela Hedenberg
Herself - Rodger's Daughter 1 episode, 2001

Peni Skupin
Herself - Michael's Wife 1 episode, 2001

Todd Rakoff
Himself - Nick's Professor 1 episode, 2001

Tim Hasselbeck (31 pics)
Himself - Elisabeth's Fiancé 1 episode, 2001

Katrin Koivu
Herself - Keith's Fiancée 1 episode, 2001

Dale Wesson
Himself - Tina's Husband 1 episode, 2001

Jim Kenniff
Himself - Yacht Captain & Sean's Father 1 episode, 2000

Jenny Billingsley
Herself - Jake's Wife 1 episode, 2002

Brad Cook
Himself - Brandon's Friend 1 episode, 2002

Brian Cooper
Himself - Teresa's Husband 1 episode, 2002

Diana DeCanio
Herself - Robert's Sister 1 episode, 2002

Rebecca Dennis
Herself - Neleh's Mother 1 episode, 2002

Beverly English
Herself - Paschal's Wife 1 episode, 2002

Jeff Gentry
Himself - Jan's Son 1 episode, 2002

Jim Glover
Himself - Helen's Husband 1 episode, 2002

Ted Johnson
Himself - KJ's Husband 1 episode, 2002

Linda Jordan
Herself - Clay's Wife 1 episode, 2002

Patrick O'Brien
Himself - Kathy's Son 1 episode, 2002

Leander Robinson
Himself - Vecepia's Husband 1 episode, 2002

Ajuan Rogers
Himself - Ted's Brother 1 episode, 2002

Jared Spencer
Himself - Linda's Son 1 episode, 2002

Roseanne Cesternino
Herself - Rob's Mother 1 episode, 2003

Jean Cooke
Herself - Jon's Grandmother - Audience Member 1 episode, 2003

Kylie Cusick
Herself - Challenge Creator - Audience Member 1 episode, 2003

Cindy Lockley
Herself - Butch's Wife 1 episode, 2003

Michael Morasca
Himself - Jenna's Father 1 episode, 2003

Lonnie Morris
Himself - Lill's Husband 1 episode, 2003

Didi Roberts
Herself - Burton's Mother 1 episode, 2003

Kathy Strobel
Herself - Heidi's Mother 1 episode, 2003

Marcus Twine
Himself - Sandra's Husband 1 episode, 2003

Valentine Brkich
Himself - Amber's Father - Audience Member 1 episode, 2004

Da
Himself - Vanuatian Tribesman 1 episode, 2004

Lily Huang
Herself - Shii Ann's Mother 1 episode, 2004

Ji Lewis
Himself - Jenna's Brother 1 episode, 2004

Linda Mariano
Herself - Rob M.'s Mother - Audience Member 1 episode, 2004

Mike Mariano
Himself - Rob M.'s Brother 1 episode, 2004

Susan Orlins
Herself - Eliza's Mother 1 episode, 2004

Drew Boatwright
Himself - Danni's Brother 1 episode, 2005

Mindy Hall (9 pics)
Herself - Cindy's Twin Sister 1 episode, 2005

Loni Judkins
Herself - Rafe's Mother 1 episode, 2005

Joseph Morales
Himself - Lydia's Brother 1 episode, 2005

Kristen Sergeant
Herself - Judd's Wife 1 episode, 2005

Michael Ward
Himself - Stephenie's Boyfriend 1 episode, 2005

Theresa Baskauskas
Herself - Aras' Mother 1 episode, 2006

Trish Deitz
Herself - Terry's Wife 1 episode, 2006

Denise DiLorenzo
Herself - Danielle's Mother 1 episode, 2006

George Gentry
Himself - Adam's Father 1 episode, 2006

Paul Kwon
Himself - Yul's Brother 1 episode, 2006

Sarah Lee
Herself - Becky's Sister 1 episode, 2006

Gina Lusth
Herself - Ozzy's Mother 1 episode, 2006

Jeanette Oakley
Herself - Sundra's Mother 1 episode, 2006

Boston Powers
Himself - Shane's Son 1 episode, 2006

Stacy Title
Herself - Jonathan's Wife 1 episode, 2006

Soren Fulton (2 pics)
1 episode, 2007

Brandi Herzog
Herself - Todd's Sister 1 episode, 2007

Denise Huffman
Herself - Erik's Mother 1 episode, 2007

Fagan Kai
1 episode, 2007

Lawrence Law
Himself - Peih-Gee's Father 1 episode, 2007

Erin Martin
Herself - Denise's Daughter 1 episode, 2007

Robert Martin
Himself - Denise's Husband 1 episode, 2007

Graham Yates
Himself - Courtney's Father 1 episode, 2007

Rocky Bolton
Herself - Natalie's Mother 1 episode, 2008

André Cox
Himself 1 episode, 2008

Michelle Deighton (61 pics)
Herself - Jonny Fairplay's Finacée - Audience Member 1 episode, 2008

Piper Addison Fairplay
Herself - Jonny Fairplay's Daughter - Audience Member 1 episode, 2008

Nathan Jones
Himself - Alexis' Brother 1 episode, 2008

Pascaline Mferri Bongo Ondimba
Herself 1 episode, 2008

Kurt Reichenbach
Himself - Erik's Brother 1 episode, 2008

Jessica Sartini
Herself - 'Survivor' Medical Team 1 episode, 2008

Carolyn Sein
Herself - Survivor Medical Team 1 episode, 2008

Gail Shallow
Herself - Parvati's Mother 1 episode, 2008

Todd Smith
Himself - Susie's Husband 1 episode, 2008

Marie Castillo
Herself - J.T.'s Mother 1 episode, 2009

Daniel Eric Fishbach
Himself - Stephen's Brother 1 episode, 2009

Lucy McKinnon
Herself - Survivor Medical Team 1 episode, 2009

Melinda Trettner
Herself - Coach's Lady Friend 1 episode, 2009

Terry Bradshaw (49 pics)
Himself - Audience Member 1 episode, 2010

Mark Burnett (26 pics)
Himself 1 episode, 2010

Zena Mixon Cambell
Herself - NaOnka's Mom 1 episode, 2010

Royal Boehlke
Himself - Andrea's Dad 1 episode, 2011

Jane Chiesl
Herself - Mike's Mom 1 episode, 2011

Burton Elrod
Himself - Matt's Brother 1 episode, 2011

Heather Mariano
Herself - Rob's Sister 1 episode, 2011

Ronnie Smith
Himself - Ralph's Buddy 1 episode, 2011

Steve
Himself - Grant's Brother-in-law 1 episode, 2011

Tracie Tenerelli
Herself - Natalie's Mom 1 episode, 2011

Tracy
Herself - Phillip's Sister 1 episode, 2011

Teri Underwood
Herself - Ashley's Mom 1 episode, 2011

Mayim Bialik (91 pics)
Herself - Audience Member 1 episode, 2012

Martha Nall
Herself - Colton's Mother 1 episode, 2012

Marge Boesch
Herself - Rudy's Wife 1 episode, 2000

David Hudson
Himself - Didgeridoo Musician 1 episode, 2001

David Letterman (58 pics)
Himself 1 episode, 2001

Judd Nelson (109 pics)
Himself 1 episode, 2001

Joey King (98 pics)
Herself 1 episode, 2011

Will Arnett (126 pics)
Himself 1 episode, 2013

Mark McQuillen
Himself - Kass' Husband 1 episode, 2014

Director

Michael Simon
32 episodes, 2003-2012

Don Roy King
8 episodes, 2000-2011

Bill Brady (III)
2 episodes, 2001-2002

Michael Dimich
2 episodes, 2011

Writer

Charlie Parsons
397 episodes, 2000-2014

Hal Gessner
3 episodes, 2001-2002

Doc Jarden
3 episodes, 2001-2002

Gordon Rothman
3 episodes, 2001-2002

Michael Strobl
2 episodes, 2007

Producer

Mark Burnett (26 pics)
Executive producer / segment producer  419 episodes, 2000-2014

John Kirhoffer
Producer / supervising producer  405 episodes, 2000-2014

Charlie Parsons
Executive producer / post producer 375 episodes, 2000-2014

David Dryden
Senior producer / associate producer 371 episodes, 2001-2014

Jeff Probst (60 pics)
Producer / executive producer  328 episodes, 2003-2014

Conrad Riggs
Co-executive producer / co-producer  282 episodes, 2000-2014

Jesse Jensen
Producer / co-executive producer 276 episodes, 2005-2014

Clark Bernstein
Producer / field producer  249 episodes, 2005-2014

David Burris
Co-executive producer / executive producer  213 episodes, 2004-2013

Matt Van Wagenen
Producer / supervising producer  213 episodes, 2007-2014

Doug McCallie
Co-executive producer / producer  211 episodes, 2001-2008

Daniel Munday
Producer 211 episodes, 2003-2010

Tom Shelly
Executive producer / supervising producer  202 episodes, 2000-2008

Johnny Petillo
Producer / associate producer  202 episodes, 2001-2013

Drina Maruna
Producer / supervising producer  198 episodes, 2006-2014

Leisa Francis
Co-executive producer 191 episodes, 2007-2014

Christopher Campbell
Co-producer / producer 180 episodes, 2003-2009

Robyn Lane
Line producer / field producer  175 episodes, 2008-2014

David Pritikin
Supervising producer / field producer  169 episodes, 2000-2007

Jessica Kaonohi
Field producer 163 episodes, 2005-2011

Daren Woolsey
Producer / associate producer  162 episodes, 2002-2012

John C. Heard
Post producer / producer  161 episodes, 2008-2014

Kevin Greene
Co-executive producer / line producer  150 episodes, 2000-2008

Riley Munday
Assistant coordinating field producer / segment producer  149 episodes, 2004-2014

Ronald Hysten
Field producer / segment producer 147 episodes, 2009-2014

Joseph Lia
Producer / segment producer  145 episodes, 2006-2011

Ryan Balthazor
Challenge producer / segment producer  141 episodes, 2008-2014

Teri Kennedy
Supervising producer / producer  136 episodes, 2001-2008

Laurie Pekich
Co-producer 122 episodes, 2003-2007

Bryan Riches
Segment producer 121 episodes, 2010-2014

Kyle Grossinger
Segment producer / producer 120 episodes, 2010-2014

Samantha Day
Challenge co-producer / co-producer 119 episodes, 2010-2014

Benjamin Beatie
Associate producer / supervising producer  118 episodes, 2001-2007

Maria Karakashian
Segment producer / supervising producer  118 episodes, 2006-2013

Maria Baltazzi
Producer / supervising producer 109 episodes, 2000-2006

Kecia Garcia Ferreira
Segment producer 104 episodes, 2011-2014

Joe Lia
Producer / supervising producer  104 episodes, 2011-2014

Nathaniel Walters
Segment producer / overnight segment producer  101 episodes, 2007-2011

Luke Pavey
Associate field producer / assistant coordinating field producer  96 episodes, 2009-2014

Viki Cacciatore
Supervising producer / co-executive producer: Palau  93 episodes, 2002-2005

Chad Fraser
Segment producer / producer 92 episodes, 2008-2012

Junko Takeya
Associate producer: challenges / challenges associate producer  87 episodes, 2000-2003

Jerry Whitworth
Associate producer / supervising producer  78 episodes, 2001-2012

Erin Dean
Segment producer / associate field producer  78 episodes, 2010-2013

Jason S. Edwards
Coordinating producer / coordinating field producer  78 episodes, 2010-2012

Jay Bienstock
Producer / supervising producer 75 episodes, 2000-2003

Tucker Smith
Segment producer / associate producer 74 episodes, 2003-2006

Tyler Furstman
Segment producer 74 episodes, 2011-2014

Alexandra Long
Segment producer / producer 68 episodes, 2008-2010

Adam Briles
Producer 60 episodes, 2001-2004

Craig Armstrong
Co-executive producer 60 episodes, 2002-2003

Cathrine Irgens Nilsen
Producer / segment producer 60 episodes, 2003-2006

Holly Wofford
Co-executive producer / supervising producer 60 episodes, 2003-2005

Bill Bowden
Segment producer 60 episodes, 2011-2013

Jun Juban Jr.
Executive producer: Philippine Film Studios / executive producer: Philippine Film Studios & Reality TV Asia  60 episodes, 2012-2014

Cord Keller
Producer: tribal council / senior producer 59 episodes, 2001-2002

Michael Matsumoto
Segment producer / producer 59 episodes, 2006-2009

Keith Sayres
Segment producer 59 episodes, 2012-2014

Gavin McCrary
Associate producer 58 episodes, 2000-2002

Peter Goetz
Associate producer: All Stars / segment producer: Guatemala  57 episodes, 2002-2006

Zachary Green
Associate producer / segment producer 57 episodes, 2003-2005

John Feist
Producer 56 episodes, 2000-2003

Jacob Teixeira
Segment producer 56 episodes, 2008-2010

Tahirih Kennedy
Co-executive producer 55 episodes, 2006-2008

John Claburn
Field producer 53 episodes, 2008-2010

Scott Hartley
Field producer 51 episodes, 2004-2008

Bruce Beresford-Redman
Supervising producer / producer 48 episodes, 2002-2004

Scott Putman
Line producer / producer 47 episodes, 2005-2006

Michael Hundgen
Segment producer 47 episodes, 2006-2007

Jim Quigley
Segment producer 47 episodes, 2012-2013

Nick Fager
Segment producer 46 episodes, 2007-2011

Adam Reider
Segment producer 45 episodes, 2006-2008

Jessica Munday
Producer / segment producer  45 episodes, 2011-2014

W. Jay Moore
Segment producer 45 episodes, 2012-2014

Craig Piligian
Co-executive producer 44 episodes, 2000-2002

Kevin McManus
Segment producer 44 episodes, 2005-2006

Amanda Franzese
Associate field producer 44 episodes, 2011-2012

Stephen Van Dis
Segment producer 43 episodes, 2004-2005

Jennifer Bennett
Segment producer 41 episodes, 2009-2010

Dana Buning
Segment producer / supervising producer 38 episodes, 2006-2012

Peter Geist
Segment producer / co-producer 35 episodes, 2009-2011

Wolfgang Delgado
Associate field producer 33 episodes, 2012-2013

Alan Bishop
Segment producer 31 episodes, 2005-2006

Kevin Fletcher
Field producer 31 episodes, 2010-2011

Kevin Hodder
Segment producer 30 episodes, 2005-2006

Christopher Fennimore
Field producer 30 episodes, 2006-2007

Patrick Costello
Associate producer 29 episodes, 2002-2003

Tyler Ramsey
Associate producer 29 episodes, 2002-2003

Eden Gaha
Producer 29 episodes, 2004-2005

Kate Adler
Supervising producer 29 episodes, 2005

Jamie Schutz
Coordinating field producer 28 episodes, 2000-2001

Meredith Fisher
Producer / supervising producer 28 episodes, 2008-2010

Kulali Crapper
Associate field producer 28 episodes, 2013-2014

Greg Tynan
Associate field producer 28 episodes, 2013-2014

Liam Doyle
Assistant field producer / producer 27 episodes, 2008-2010

Zachary Sundelius
Segment producer 27 episodes, 2013-2014

Catherine Nilsen
Producer 26 episodes, 2002-2004

Stu Schreiberg
Executive producer / segment producer  26 episodes, 2004-2012

Marilyn Seabury
Segment producer / executive producer 26 episodes, 2004-2012

Lara Frolchenko
Assistant field producer / field producer 25 episodes, 2008-2010

Beto Mello
Segment producer / producer 25 episodes, 2009-2010

Kyra Thompson
Supervising producer / segment producer 25 episodes, 2010-2011

Ian Blankenship
Associate field producer 24 episodes, 2011

Brittany Burgess
Segment producer 24 episodes, 2013-2014

Jen McClure-Metz
Producer / post producer 21 episodes, 2005-2007

Brian Heller
Segment producer / challenge co-producer 20 episodes, 2008-2010

Jeff Winn
Segment producer / producer 19 episodes, 2006

John Clabburn
Coordinating field producer / field producer 19 episodes, 2009-2013

Melysa Lovell
Segment producer 19 episodes, 2011

Matthew Bartley
Field producer / coordinating field producer 17 episodes, 2001-2002

Hannah Hartley
Field producer 17 episodes, 2006-2007

Patrick Garbutt
Segment producer 17 episodes, 2012

Colleen Miller
Overnight segment producer / producer: tribal council  16 episodes, 2001-2007

Jeff Purcell
Associate producer 16 episodes, 2004

Joe Quigley
Associate producer 16 episodes, 2004

Roberto Mello
Assistant field producer 16 episodes, 2005-2006

Aaron Massey
Segment producer 16 episodes, 2011

Matt McUsic
Segment producer 16 episodes, 2011

Christopher Turner
Associate field producer 16 episodes, 2013

Jenny Dubin
Associate producer 15 episodes, 2001

Luciana Brafman
Producer 15 episodes, 2003

James Bruce
Producer 15 episodes, 2003

Brett Buckalew
Associate producer 15 episodes, 2005

Ian Mallahan
Segment producer 15 episodes, 2006

Tim Atzinger
Segment producer 15 episodes, 2013

Al Berman
Executive producer 14 episodes, 2000-2005

David C. Brown
Associate producer 14 episodes, 2002

Jeff Diaz
Field producer: international 14 episodes, 2002

Dennis Lofgren
Producer 14 episodes, 2002

Josh Bartel
Segment producer / producer 14 episodes, 2008

Frank Sun
Segment producer 14 episodes, 2008

Brady Connell
Senior producer 13 episodes, 2000

Christopher Damon
Associate producer 13 episodes, 2000

Beth Holmes
Line producer 13 episodes, 2000

Scott Messick
Supervising producer 13 episodes, 2000

Lucretia Miller
Associate producer 13 episodes, 2000

Fernando Mills
Challenges segment producer 13 episodes, 2000

Kimberly Schaffer
Post producer 13 episodes, 2000

Sara Tekula
Associate producer 13 episodes, 2000

Royce Toni
Associate producer 13 episodes, 2000

Seth Wellisch
Associate producer 13 episodes, 2000

Jude Weng
Associate producer 13 episodes, 2000

Conner Schmitt
Segment producer 13 episodes, 2014

Tom Ward
Associate producer / line producer 12 episodes, 2004-2014

Tricia Rodrigo
Segment producer 12 episodes, 2010

David Katzenberg (77 pics)
Segment producer 11 episodes, 2006

Stetson Hungden
Segment producer / producer 11 episodes, 2008

Hannah Browne
Assistant field producer / field producer 10 episodes, 2004-2008

Joshua Watkins
Assistant field producer 10 episodes, 2009

Lance Dunn
Segment producer 10 episodes, 2010

Andrew Pante
Assistant field producer 9 episodes, 2006-2008

Tom Boles
Producer / co-executive producer 7 episodes, 2004-2014

Matt Grossman
Field associate producer 7 episodes, 2006

Jessica Beeman
Producer / segment producer 6 episodes, 2008-2013

Katherine Dymond
Segment producer 5 episodes, 2008

Robert Campos
Producer 4 episodes, 2001-2002

Hal Gessner
Executive producer 4 episodes, 2001-2002

Roya Hakakian
Field producer / associate producer 4 episodes, 2001-2002

Doc Jarden
Executive producer / senior editorial producer 4 episodes, 2001-2002

Elliot Kirschner
Producer 4 episodes, 2001-2002

Mica McCarthy
Associate producer 4 episodes, 2001-2002

Gordon Rothman
Senior producer / senior broadcast producer 4 episodes, 2001-2002

Danny Tepper
Producer 4 episodes, 2001-2002

Gayle P. DePoli
Technical producer 4 episodes, 2002-2004

Jacy Roman
Associate producer 4 episodes, 2004

Jenna Lynn-Cole
Segment producer 4 episodes, 2012

Greg Kandra
Producer 3 episodes, 2000-2002

Colette Beaudry
Producer 3 episodes, 2001-2002

Nick Brigden
Associate producer 3 episodes, 2001-2002

John Chavanga
Assistant field producer 3 episodes, 2001-2002

Jennifer Brett Winston
Field producer 3 episodes, 2001-2002

Roger Scott
Producer / segment producer 3 episodes, 2004-2007

Nancy Kwon
Segment producer 3 episodes, 2006

Stetson Hundgen
Segment producer 3 episodes, 2008

Vanessa Ballesteros
Supervising producer / producer 3 episodes, 2009-2012

Krista Bean
Segment producer 3 episodes, 2012

Kenny Geraghty
Segment producer 3 episodes, 2012

Lorrilyn Fetherolf
Producer 2 episodes, 2000-2001

Joe Long
Producer 2 episodes, 2000-2001

Jim Mietus
Producer 2 episodes, 2000-2001

Joseph Mulcrone
Associate producer 2 episodes, 2001-2002

Morgan Stern
Producer 2 episodes, 2001

R. Rene Rainey
Producer 2 episodes, 2007-2008

Michael Webster
Segment producer 2 episodes, 2007

Jane Forrest
Field producer 2 episodes, 2009

Carol Donovan
Executive producer 2 episodes, 2013-2014

Joanna Collins
Producer 2 episodes, 2013

Emily Hewson
Segment producer 2 episodes, 2013

Jay Cannold
Line producer

Scott Larsen
Consulting producer unknown episodes

Richie Moore
Associate field producer unknown episodes

Original Music

David Vanacore
391 episodes, 2000-2014

Russ Landau
132 episodes, 2000-2013

Bleeding Fingers
13 episodes, 2014

Cinematographer

Mark 'Ninja' Lynch
286 episodes, 2001-2011

Scott Duncan
273 episodes, 2001-2011

Derek Carver
144 episodes, 2003-2011

Mark Hryma
118 episodes, 2002-2010

Mike Murray
98 episodes, 2003-2006

Matt Sohn
60 episodes, 2001-2002

Richard Dallett
47 episodes, 2001-2003

Peter Wery
47 episodes, 2011-2012

Derek Lovie
15 episodes, 2003-2004

Chris Chanda
15 episodes, 2005

Lance Milbrand
12 episodes, 2005

R.W. Cranston
6 episodes, 2003-2004

Bob Cranston
3 episodes, 2004

Haydn Denman
3 episodes, 2009

Grant Bieman
Unknown episodes

Editor

Bob Mathews
384 episodes, 2001-2014

Brian Barefoot
331 episodes, 2000-2014

James M. Smith
316 episodes, 2000-2014

Evan Mediuch
316 episodes, 2003-2014

Ivan Ladizinsky
315 episodes, 2000-2013

Tim Atzinger
293 episodes, 2004-2014

Frederick Hawthorne
273 episodes, 2004-2014

Michael Greer
265 episodes, 2001-2014

Chad Bertalotto
263 episodes, 2005-2014

Joubin Mortazavi
241 episodes, 2003-2014

Andrew Bolhuis
227 episodes, 2006-2014

Eric Gardner
207 episodes, 2004-2012

Stephen R. Frederick
198 episodes, 2003-2014

H.A. Arnarson
168 episodes, 2004-2012

Tracy Bacenas
154 episodes, 2004-2009

Bill Bowden
154 episodes, 2008-2014

James Ciccarello
134 episodes, 2008-2014

Sean Foley
131 episodes, 2000-2006

Catherine M. Johnson
114 episodes, 2008-2014

Jerry U. Frizell
109 episodes, 2001-2013

Jonathon Braun
106 episodes, 2000-2004

Rod C. Spence
104 episodes, 2000-2005

Chris Simpson
93 episodes, 2000-2010

Ryan Hermosura
88 episodes, 2009-2014

Mitchell Danton
82 episodes, 2001-2012

Lane Baker
75 episodes, 2002-2007

David Handman
73 episodes, 2003-2005

Grady Cooper
67 episodes, 2005-2009

David Armstrong
62 episodes, 2009-2014

Plowden Schumacher
61 episodes, 2012-2014

David Cutler
59 episodes, 2000-2003

Craig E. Serling
58 episodes, 2000-2002

J.D. Sievertson
48 episodes, 2006-2011

Bryan M. Horne
44 episodes, 2003-2004

Eric Van Wagenen
42 episodes, 2003-2010

Andrew Frank
39 episodes, 2003-2007

Richard Kreitman
36 episodes, 2004-2005

David Harrison
32 episodes, 2005-2008

Jeannette Christensen
29 episodes, 2001-2002

Tricia Rodrigo
26 episodes, 2007-2010

Robb Roetman
23 episodes, 2009-2011

Shane Moran
23 episodes, 2010-2011

Jacob Teixeira
23 episodes, 2011-2014

Jason Pedroza
21 episodes, 2003-2007

Kevin Manning
21 episodes, 2011

Nicholas J. Don Vito
19 episodes, 2005-2006

Conroy Browne
19 episodes, 2006-2007

Neil Jariwala
17 episodes, 2013

Geoffrey Rowland
16 episodes, 2004

Larry Law
16 episodes, 2006

Marlise Malkames
16 episodes, 2006

Noel A. Guerra
16 episodes, 2010-2012

Claudia Hoover
15 episodes, 2001

Katherine Bransten
15 episodes, 2003

Henry Harmon
14 episodes, 2001-2002

Pat Sawyer
14 episodes, 2001-2002

Marshall Wolf
14 episodes, 2002

Rich Fox
14 episodes, 2005

Rich Remis
14 episodes, 2008

Michael Fendler
13 episodes, 2000

Barry L. Gold
13 episodes, 2000

Dan Morando
13 episodes, 2000

Craig Eustis
11 episodes, 2012-2013

Mark Arbitrario
9 episodes, 2007

Paul Coyne
8 episodes, 2004

Krisztian Majdik
7 episodes, 2008

Tom Costantino
5 episodes, 2001-2010

Kevin Dean
5 episodes, 2001-2010

Tony Mizgalski
5 episodes, 2001

Razmig Karakashian
5 episodes, 2012-2013

Mike Baluzy
4 episodes, 2001-2002

Peter Stader
4 episodes, 2001-2002

Jason Schmidt
3 episodes, 2001-2002

Andrew Zoeller
3 episodes, 2007

Carter Carter
2 episodes, 2001

Danny Flynn
2 episodes, 2008

Coper. Brady
2 episodes, 2009

Lloyd Quinto
2 episodes, 2009

Casting Director

Lynne Spiegel Spillman
380 episodes, 2001-2014

Cindy Deukmejian
46 episodes, 2001-2002

Adam Drucker
46 episodes, 2005-2007

Ed Arenas
30 episodes, 2002

Robyn Kass
14 episodes, 2002

Brendon Blincoe
Unknown episodes

Evan Burns
Unknown episodes

Paul Gordon
Unknown episodes

Neal Konstantini
Unknown episodes

Linda Morris
Unknown episodes

Production Designer

Jesse Jensen
257 episodes, 2003-2013

Daniel Munday
196 episodes, 2003-2011

Kelly Van Patter
73 episodes, 2000-2011

Zachariah Jensen
62 episodes, 2012-2014

Jordan Ferrer
30 episodes, 2013-2014

Wendell Johnson
16 episodes, 2000-2011

Nick Bernyk
7 episodes, 2006-2008

Travis J. Johnson
6 episodes, 2007-2008

Edwin Davis
4 episodes, 2008

Kevin McManus
3 episodes, 2004-2006

Art Director

Dax Pointon
105 episodes, 2008-2014

Jordan Ferrer
76 episodes, 2011-2013

Zachariah Jensen
37 episodes, 2004-2010

Jesse Jensen
20 episodes, 2001-2002

Ross Cairns
19 episodes, 2001-2002

Bruce Hollister
13 episodes, 2000

Dawn Schaefer
9 episodes, 2000-2014

Set Decorator

Mark Powell
29 episodes, 2004-2007

Lou A. Trabbie III
4 episodes, 2000-2013

Elizabeth Fowler
3 episodes, 2001-2004

Eliza DeCiantis
2 episodes, 2005-2007

Elizabeth Beach
2 episodes, 2006-2014

Makeup Department

Jelena Petrovic
Hair & make up / hair stylist  142 episodes, 2005-2014

Beate Eisele
Makeup artist / hair stylist 57 episodes, 2002-2008

Shellie-Ray Kirby
Hair stylist / makeup artist  28 episodes, 2000-2001

Trent Cotner
Makeup artist / hair stylist 24 episodes, 2000-2010

Tracey L. Miller
Makeup artist / hair stylist 7 episodes, 2000-2003

Melissa Sandora
Makeup artist 3 episodes, 2012

Anna Febres
Hair stylist / makeup artist 2 episodes, 2000-2001

Production Manager

Kahaia Pearson
Unit production manager / unit manager 205 episodes, 2006-2014

Dick Beckett
Unit manager / unit production manager  145 episodes, 2001-2013

Paul Messer
Unit manager / production manager 122 episodes, 2004-2014

Christopher Campbell
Post-production supervisor 63 episodes, 2001-2003

Roy Serrano
Unit production manager 59 episodes, 2012-2014

Leisa Francis
Unit production manager 47 episodes, 2005-2006

Elizabeth Schulze
Unit production manager 46 episodes, 2004-2007

Viki Cacciatore
Production supervisor: Africa / production supervisor: Marquesas  32 episodes, 2001-2002

Holly Wofford
Unit production manager / production manager 30 episodes, 2001-2002

Vaughan MacDonald
Assistant unit manager 28 episodes, 2013-2014

Jocelyn Green
Production supervisor 26 episodes, 2005-2008

Khemmarat Benjatanawat
Unit manager 23 episodes, 2005-2007

Ariel Keefer
Production office manager 15 episodes, 2000-2013

Glenda McKechnie
Unit production manager 15 episodes, 2001

Kevin Hunt
Assistant unit manager 14 episodes, 2001

Kate Grinnals
Production supervisor / post-production supervisor 9 episodes, 2009-2010

Michael Hunt
Production manager 9 episodes, 2010

Craig Dumont
Production manager 7 episodes, 2004-2014

Mark Bradford Bennett
Production manager 6 episodes, 2004-2008

Jen McClure-Metz
Post-production supervisor / post-production manager 6 episodes, 2004-2007

John C. Heard
Post-production supervisor 5 episodes, 2007-2008

Margery Baker-Riker
Executive in charge of production 4 episodes, 2001-2002

Hal Lewis
Director of production 4 episodes, 2001-2002

Yvonne Shaw
Unit manager 4 episodes, 2001-2002

Olivette Brown
Unit manager 3 episodes, 2000-2013

Rudy Greene
Production manager 3 episodes, 2001-2002

Stuart Otroshkin
Post-production supervisor 3 episodes, 2006

Lori Margules
Post-production supervisor 2 episodes, 2004-2005

Jeffrey R. Rudeen
Post-production supervisor / production supervisor 2 episodes, 2004-2005

Greg Blandy
Production supervisor 2 episodes, 2006

Chris Lowenstein
Production manager

Second Unit Director or Assistant Director

Jason S. Edwards
First assistant director 78 episodes, 2010-2012

Judd Watts
First assistant director: marine unit 33 episodes, 2007-2008

Calvito Leal
Second second assistant director 15 episodes, 2003

Matthew DeVoe
Associate director 6 episodes, 2010

Steven Martino
Associate director 6 episodes, 2010

Lori Margules
Associate director 5 episodes, 2004-2009

Patricia McBrearty
Associate director 4 episodes, 2001-2002

Laura Lyons
Associate director 3 episodes, 2001-2009

Michael Mancini
Associate director 2 episodes, 2000-2001

Sandra Restrepo
Associate director 2 episodes, 2013-2014

Art Department

Dylan Schenkeveld
Tool technician / workshop manager  106 episodes, 2005-2008

Michelle Thatcher
Art department buyer / prop maker  104 episodes, 2008-2014

Michael Boothby
Props / illustrator 102 episodes, 2006-2010

Anthony Britten
Art department coordinator 102 episodes, 2009-2014

Murray Ross
Construction coordinator / props  98 episodes, 2004-2014

Luke Gasparini
Property master / prop master  94 episodes, 2007-2014

Samantha Day
Art department coordinator / art department crew 91 episodes, 2006-2009

Moehau Pearson
Standby props / props  83 episodes, 2004-2013

Riley Crapper
Prop assistant / standby props 74 episodes, 2011-2014

Kacy Magedman
Art department coordinator 68 episodes, 2001-2006

Melissa Ramirez
Art department assistant / scenic artist  62 episodes, 2008-2014

Cam Anderson
Art department assistant / prop maker 58 episodes, 2011-2014

Lefaga Von Reiche
Art department assistant 58 episodes, 2011-2014

Dylan Weatherburn
Scenic artist / supervising scenic artist  55 episodes, 2007-2014

Roger Brown
Unit construction / construction 54 episodes, 2006-2014

Moneeka Bali
Prop maker / propmaker  54 episodes, 2007-2014

Julian Richards
Prop maker / propmaker  53 episodes, 2007-2014

Andrew Parton
Prop maker / propmaker  52 episodes, 2008-2014

Rowan Wademan
Senior prop maker / senior propmaker 52 episodes, 2011-2014

Adam Walsh
Prop maker / propmaker  50 episodes, 2009-2014

Edwin Davis
Prop maker / propmaker 50 episodes, 2011-2014

Zachariah Jensen
Supervising art director / props  48 episodes, 2001-2012

Leilani Pearson
Prop assistant / prop maker 48 episodes, 2011-2013

Greg Lipit
Senior prop maker 42 episodes, 2012-2014

Ty Craine
Propmaker / prop maker 36 episodes, 2011-2014

Stuart Frossell
Property master / props 33 episodes, 2004-2008

Nathan Anniss
Tool technician 33 episodes, 2011-2012

Alejandro Cuadra
Production buyer 32 episodes, 2010-2011

Lucas Faganely
Art department assistant / prop maker  30 episodes, 2012-2014

David Duffin
Senior prop maker 29 episodes, 2012-2013

Ashley Adamczyk
Art department assistant 27 episodes, 2011

Michael Rout
Construction / carpenter 26 episodes, 2005-2009

Phil Ghys
Prop maker 25 episodes, 2012-2014

Mark Powell
Prop maker / property master  24 episodes, 2000-2013

Shane Skilleter
Leading hand carpenter / props 24 episodes, 2007-2011

Luke Coulter
Propmaker / prop maker 24 episodes, 2011-2012

Ed Mohun
Construction / carpenter 21 episodes, 2004-2007

Andy Stinson
Unit construction / construction 21 episodes, 2009-2011

Ben Turner
Prop maker / construction coordinator  19 episodes, 2004-2014

Jordan Ferrer
Property master / illustrator  16 episodes, 2004-2010

Ross Cairns
Prop maker / property maker 15 episodes, 2000-2013

Corey Gomez
Property master 15 episodes, 2000-2013

Anthony Huljev
Swing / swing gang 15 episodes, 2000-2013

Jesse Jensen
Prop maker / property maker 15 episodes, 2000-2013

Peter 'Babylon' Owens
Prop maker / property maker 15 episodes, 2000-2013

Tim Zeug
Construction foreman 15 episodes, 2000-2013

John Rega
Construction manager 15 episodes, 2001

Fiona Qi
Assistant art coordinator 15 episodes, 2007

Steven Owens
Tool technician 15 episodes, 2012-2013

Adam Picker
Assistant property master 14 episodes, 2000-2013

Anthony Hadley
Art department 13 episodes, 2002

Nick Bernyk
Senior propmaker / art department  11 episodes, 2004-2010

Nicholas Aplin
Prop assistant 11 episodes, 2013-2014

Vanessa Dodman
Prop maker 11 episodes, 2013-2014

Roger Charles Nichols
Tool technician 11 episodes, 2013-2014

Joshua Stone
Prop maker 11 episodes, 2013-2014

Dax Pointon
Propmaker / props  9 episodes, 2001-2009

Bill Demery
Prop maker / scenic prop master 9 episodes, 2001-2002

Nancy M. Bates
Assistant art director 9 episodes, 2001

Grant Finlay
Prop maker / scenic prop master 8 episodes, 2001-2002

Matthew Cook
Prop maker 6 episodes, 2001

Anthea Hodge
Art department buyer 6 episodes, 2001

Dion Horstmans
Prop maker 6 episodes, 2001

Peter Meulman
Prop maker 6 episodes, 2001

Zacharey Zane
Prop maker 6 episodes, 2001

Adam Young
Props / senior propsman 6 episodes, 2004-2008

Katrina Miles
Art department crew / buyer  6 episodes, 2004-2007

Edwin C. Davis II
Leadman / art department 6 episodes, 2007-2009

Shirley Stapleton Pundt
Electronic graphics / graphics  5 episodes, 2001-2014

Robert Clapp
Propmaker / carpenter  5 episodes, 2001-2007

Matt Dillon (334 pics)
Prop maker 5 episodes, 2001

Travis J. Johnson
Art department / art assistant  5 episodes, 2004-2009

Josh Madrers
Art department construction coordinator / construction coordinator  5 episodes, 2004-2007

Matt Boyton
Art department / art department crew  5 episodes, 2006-2009

Scott Probst
Art assistant / assistant props 5 episodes, 2006-2009

Fernando Poveda
Construction 5 episodes, 2006-2008

Todd Plesko
Props 5 episodes, 2007-2009

Oliver Watts
Props buyer / props 5 episodes, 2008-2009

Seth Loveridge
Prop maker 5 episodes, 2012

Sarah Clark
Propmaker / props 4 episodes, 2001-2004

Tony Giltrap
Prop foreman / art department assistant 4 episodes, 2001-2002

Sharon Pullan
Propmaker / art department assistant 4 episodes, 2001-2002

Glen Wallis
Propmaker / art department assistant 4 episodes, 2001-2002

Pamela Fletcher
Art department shopper / art department 3 episodes, 2000-2013

Rick Morris
Graphic designer 3 episodes, 2000-2013

Mark Illife
Propmaker 3 episodes, 2001-2002

Vittoria Sogno
Buyer 3 episodes, 2001-2002

Ian Tucker
Propmaker 3 episodes, 2001-2002

Daniel Munday
Propmaker / art department assistant 3 episodes, 2001

Christopher Cooper
Props / carpenter 3 episodes, 2004-2009

Mike Bray
Art assistant 3 episodes, 2006-2007

Kevin McManus
Art department / art department crew 3 episodes, 2006-2007

Morgan Boehringer
Props buyer 3 episodes, 2007-2008

Anne Marie Butler-Clarke
Graphics 3 episodes, 2010

Ann Cudworth
Scenic artist 3 episodes, 2010

Karen E. Hymes
Graphics 3 episodes, 2010

Cliff Moorhead
Graphics 3 episodes, 2010

Jared Thaler
Graphics 3 episodes, 2010

Tony Capra
Head props 2 episodes, 2000-2013

Nick Decristo
Head carpenter 2 episodes, 2000-2013

Michelle Becker
Scenic painter 2 episodes, 2001

Mark McKeon
Art assistant / props 2 episodes, 2004-2005

Christopher Wiggins
Carpenter / props 2 episodes, 2005-2007

Luke Harvison
Art assistant / art department assistant 2 episodes, 2005-2006

Ana Maria Perazzo
Art assistant / art department assistant 2 episodes, 2005-2006

Joanne Powell
Art department coordinator 2 episodes, 2005-2006

Michael Gill
Carpenter 2 episodes, 2006

Luke Hunter
Props 2 episodes, 2007-2008

Michelle Taylor
Art assistant 2 episodes, 2007-2008

Richard Miller
Props buyer 2 episodes, 2007

Andrew Mellody
Art assistant / art department crew 2 episodes, 2008-2009

Mick Braddock
Construction 2 episodes, 2008

Dan Doyle
Leadman 2 episodes, 2008

Shelly Becker
Scenic artist

Joanna Cullen
Art department coordinator unknown episodes

Ben Foley
Carpenter

Rebecca Staab (16 pics)
Buyer unknown episodes

Landry Lee Tham
Art department assistant unknown episodes

Phillip Hans Van Beers
Carpenter

Sound Department

Terrance Dwyer
Sound re-recording mixer / re-recording mixer 334 episodes, 2000-2014

Monique Reymond
Foley artist 241 episodes, 2001-2010

Glen Frazier
Voice over recording engineer / adr recording engineer  215 episodes, 2000-2010

Terry Meehan
Audio / sound  156 episodes, 2001-2014

Matt Slivinski
Sound editor / supervising sound editor  155 episodes, 2002-2006

Jonathan Andrews
Sound mixer / audio  150 episodes, 2005-2012

Christina Chin
Audio / sound  146 episodes, 2004-2014

Ryan Owens
Supervising sound editor / sound editor 144 episodes, 2000-2006

Rian Engelen
Audio / sound 139 episodes, 2005-2014

Brendan Huyssen
Audio / sound 137 episodes, 2006-2014

John Warrin
Lead sound effects editor / sound effects editor 126 episodes, 2007-2012

Heron Alencar
Audio / sound mixer  113 episodes, 2004-2014

Travis Brown
Audio / sound 110 episodes, 2010-2014

Glen Piegari
Audio / sound 107 episodes, 2010-2014

Mzukisi Mtshiselo
Audio / sound 103 episodes, 2007-2014

Robert MacKay
Audio supervisor / sound  101 episodes, 2004-2014

Gordon Fletcher
Audio technician 100 episodes, 2011-2014

Mark Tallett
Audio / sound 98 episodes, 2008-2014

Danna Feintuch
Sound technician / sound mixer  91 episodes, 2007-2010

Tony Jensen
Audio / sound  89 episodes, 2001-2013

Joshua Talbot
Audio 85 episodes, 2011-2013

Vince Tennant
Supervising sound editor / sound editor  75 episodes, 2005-2009

Matthias Hoffman
Audio / sound  74 episodes, 2001-2011

Jeremy Ireland
Production sound mixer / sound  72 episodes, 2001-2012

Kenny Geraghty
Audio 71 episodes, 2012-2014

Paul Meyer
Dialogue editor / adr & vo engineer  70 episodes, 2011-2014

Scott Hanlon
Audio / sound  66 episodes, 2005-2012

Jerry Masanky Chabane
Audio / sound  63 episodes, 2004-2014

Morgen Stary
Sound editor 63 episodes, 2004-2005

Shaun Cunningham
Dialogue editor 62 episodes, 2009-2011

Randy Taylor
Audio / sound 57 episodes, 2007-2012

Charles Kraft
Audio / sound 55 episodes, 2009-2013

Michael St. Hilaire
Audio / sound  52 episodes, 2001-2012

Nejc Poberaj
Audio / sound 50 episodes, 2010-2014

Burt Gregory
Audio / sound 48 episodes, 2008-2014

Stephanie Gourley
Sound supervisor 47 episodes, 2009-2012

Sam Londe
Sound supervisor 46 episodes, 2006-2008

David Ball
Sound editor 45 episodes, 2007-2008

James Demer
Audio 44 episodes, 2012-2014

Kamal Humphrey
Sound mixer / sound 39 episodes, 2006-2010

Chris Kelly
Sound / sound mixer 36 episodes, 2004-2010

Steve Guercio
Audio / sound  35 episodes, 2001-2012

Mark Krupka
Sound mixer / sound 35 episodes, 2005-2008

Erik Whitestone
Sound / audio 32 episodes, 2001-2014

Jeff Denesyk
Audio / sound 32 episodes, 2001-2006

Glenn Finnan
Sound recordist 32 episodes, 2010

Richard Hill
Audio / sound mixer 31 episodes, 2001-2013

Colin Bonney
Audio 30 episodes, 2013

Libby Fernan
Audio 29 episodes, 2000-2002

Pat Sielski
Audio supervisor / audio  29 episodes, 2000-2002

Rob MacKay
Audio supervisor 29 episodes, 2011

Jason Strickhausen
Audio 29 episodes, 2013

Conley Van Der Westhuizen
Audio 29 episodes, 2013

Rob Rosales
Sound / sound mixer 28 episodes, 2004-2009

Derek Carver
Audio 27 episodes, 2000-2001

John Morris
Sound re-recording mixer 27 episodes, 2000-2001

Ian Vollmer
Audio / sound mixer 27 episodes, 2000-2001

Tom Wardan
Audio 27 episodes, 2000-2001

Tim Young
Sound editor 25 episodes, 2006-2007

Todd Babiak
Sound supervisor 23 episodes, 2012

Derek Luff
Sound supervisor 20 episodes, 2000-2001

Drew Levinson
Sound / sound mixer 18 episodes, 2004-2006

Heather Marshall
Sound mixer / sound 18 episodes, 2006-2009

Bryan Parker
Dialogue editor 18 episodes, 2008-2009

Paul Smith
Sound 17 episodes, 2005-2006

Colette Stewart
Sound / sound mixer 17 episodes, 2005-2006

Brian Whitlock
Audio 16 episodes, 2001-2002

Seth Granger
Sound 16 episodes, 2006

Betsy Lindell
Audio 16 episodes, 2013

Dave Sims
Audio 16 episodes, 2013

Max Holland
Sound recordist 15 episodes, 2007

V. Shawn Fernandez
Audio 14 episodes, 2001

Erika Gieschen
Audio 14 episodes, 2001

Cameron McGrath
Audio 14 episodes, 2001

Dave Newling
Audio 14 episodes, 2001

Angus Rex
Sound 14 episodes, 2006-2010

Bryan Alexander
Mix assistant 14 episodes, 2008

Sterling Moore
Sound mixer 14 episodes, 2009

Joe Stearns
Audio 14 episodes, 2013

Alicia Alexander
Audio 13 episodes, 2000

Le Fooks
Audio 13 episodes, 2000

Rod Fox
Audio 13 episodes, 2000

Stacy Hruby
Audio 13 episodes, 2000

Fed Wetherbee
Audio 13 episodes, 2000

Manwe Tremblay Darcy
Audio 13 episodes, 2014

Eren Sener
Audio 13 episodes, 2014

Brooke Lowrey
Foley artist / foley apprentice 12 episodes, 2006-2013

David Tofler
Audio 12 episodes, 2014

Mike Solano
Sound editor 9 episodes, 2000

Jim Ursulak
Sound / sound mixer  9 episodes, 2001-2008

Cesar Davila-Irizarry
Backgrounds editor / foley editor 9 episodes, 2008

Thomas Mumme
Sound mixer 8 episodes, 2006

Heron DeAlencar
Sound 8 episodes, 2010

Sean Finnan
Sound 8 episodes, 2010

Robert Hunt
Sound 8 episodes, 2010

Bill Miles
Sound 8 episodes, 2010

Bram Tulloch
Sound / sound mixer 7 episodes, 2004-2007

Mark Jasper
Sound effects editor / sound editor 5 episodes, 2001-2005

Tara Blume
Foley artist / audio  5 episodes, 2011-2012

David Vaughn
Production mixer / sound mixer 4 episodes, 2000-2013

Dan Foster
Sound mixer 4 episodes, 2004-2005

J. Mark King
Sound mixer / audio 3 episodes, 2000-2013

Jeff Layton
Sound effects editor 3 episodes, 2000

Charles Weeks
Audio / communications  3 episodes, 2001-2013

Jeff Frickman
Production mixer / sound  3 episodes, 2001-2004

Skip Kent
Sound / audio assist 3 episodes, 2002-2007

Steve Lamphere
Sound / audio assist 3 episodes, 2002-2007

Fritz Lang
Sound / audio assist 3 episodes, 2002-2007

Steve Anderson
Audio / communications  3 episodes, 2004-2014

Mike Ormsby
Sound mixer / sound 3 episodes, 2004-2010

Jorge Silva
Sound / sound mixer  3 episodes, 2005-2014

Jeremy Ashton
Sound 3 episodes, 2006

Richard Horniblow
Sound 3 episodes, 2006

Vincent Villanueva
Sound 3 episodes, 2006

Stuart Waller
Sound 3 episodes, 2006

Chris Richardson
Foley engineer 3 episodes, 2013

Bill Daly
Audio / sound 2 episodes, 2001-2004

Jim Hope
Audio / sound 2 episodes, 2001-2004

Kevin Kimmel
Audio / sound 2 episodes, 2001-2004

Chris Maddalone
Audio / sound 2 episodes, 2001-2004

Ed Nelson
Audio / sound 2 episodes, 2001-2004

Jeremy Deabenderfer
Audio 2 episodes, 2001-2002

Jenny Green
Audio 2 episodes, 2001-2002

Kenny Kosar
Audio 2 episodes, 2001-2002

Charlie Macarone
Audio 2 episodes, 2001-2002

Bryan Mayo
Audio 2 episodes, 2001-2002

Patty Sharaf
Audio 2 episodes, 2001-2002

Dave Toffler
Audio 2 episodes, 2001-2002

Donald Ng
Audio 2 episodes, 2001

Klaus Landsberg
Production sound mixer / sound mixer 2 episodes, 2002-2005

Craig Rovello
Audio / sound 2 episodes, 2004-2013

Richard Ruiz
Communications / sound 2 episodes, 2004-2013

Mike St. Hilair
Sound 2 episodes, 2004

Freddie Wirstrom
Sound 2 episodes, 2004

Ronnie Lantz
Sound 2 episodes, 2005-2007

Bryan Leskowicz
Sound 2 episodes, 2005-2007

L. Colette Campbell
Sound 2 episodes, 2006

Michael Abbott
Production mixer / sound mixer 2 episodes, 2007-2013

Karl Doyle
Sound 2 episodes, 2008

Richard Beare
Sound 2 episodes, 2009

Napoleon Dulay
Sound 2 episodes, 2009

Nick Gotten III
Dialogue editor 2 episodes, 2009

Chris Prinzivalli
Sound mixer / audio 2 episodes, 2012

Evan Adelman
Production mixer / sub mix 2 episodes, 2013-2014

Mikael Stewart
Pa mixer 2 episodes, 2013-2014

Randy Bittle
Sound

Rory Martin
Boom operator

Lauretta Molitor
Sound: Challenge Audio

Kevin Padden
Sound

Roger Potenza
Sound editor

Aaron Holmlund Rosapepe
Foley recordist unknown episodes

Special Effects

Simon Ross
Special effects coordinator / pyrotechnician  141 episodes, 2004-2014

Ian Tucker
Pyro technician / pyrotechnician  83 episodes, 2004-2014

Michael Bray
Pyro technician / pyrotechnician 40 episodes, 2008-2012

Andrew Arnold
Pyrotechnician / special effects supervisor 26 episodes, 2005-2008

Steven Schroder
Pyrotechnician / pyrotechnics 7 episodes, 2001-2004

Julian Richards
Pyrotechnician 4 episodes, 2008-2009

Russell Strang
Special effects assistant

Visual Effects

Scott Duncan
Director of photography: main title design / director of photography: main title sequence  133 episodes, 2004-2014

Sean Foley
Director of photography: main title design / main title design 106 episodes, 2004-2014

Sean Foley
Director of photography: main title design / main title designer 28 episodes, 2005-2011

Brian Metz
Digital effects artist 23 episodes, 2006-2010

Andrew Arnold
Special effects 17 episodes, 2006

Enoc Giron
Digital effects artist 11 episodes, 2007-2010

Jason Elias
Digital effects artist 8 episodes, 2010

Matt Moran
Digital effects artist 8 episodes, 2010

Heather Vicari Spinelli
Electronic graphics 3 episodes, 2001-2002

Ryan Leamy
Digital effects artist 2 episodes, 2007

Munchee Yong
Digital effects 2 episodes, 2008

Simon Ross
Special effects supervisor 2 episodes, 2009

Stunts

Leon Stripp
Assistant safety supervisor 46 episodes, 2008-2010

Camera and Electrical Department

Mark Hryma
Aerial director of photography / director of aerial photography  244 episodes, 2000-2014

Brett Wilmont
Video engineer / camera technician  159 episodes, 2001-2014

Kevin Patrick
Camera / camera operator 150 episodes, 2001-2014

Paulo Castillo
Camera / motion control timelapse  147 episodes, 2002-2014

Russell Fill
Camera / motion control timelapse  147 episodes, 2002-2014

Efrain Laguna
Camera / additional camera operator  142 episodes, 2004-2014

Luke Cormack
Camera / camera operator  129 episodes, 2004-2014

Paul Peddinghaus
Camera / camera operator  128 episodes, 2008-2014

Calum Anderson
Key grip / grip  122 episodes, 2004-2014

Moses Fotofili
Lighting director / lighting technician 121 episodes, 2007-2014

Rodney Chauvin
Camera / camera operator  119 episodes, 2007-2013

Peter Wery
Camera operator / director of photography: reality  116 episodes, 2003-2014

Lee Doig
Camera / camera operator  110 episodes, 2004-2014

Johann Oosthuizen
Camera / camera operator 110 episodes, 2008-2014

Dax Rhorer
Camera operator / camera 109 episodes, 2009-2012

John Tattersall
Camera operator / camera  105 episodes, 2001-2012

Marc Bennett
Camera / camera operator  104 episodes, 2006-2014

Jeff Watt
Camera / camera operator  102 episodes, 2002-2014

Rodrigo Rodrigues
Additional camera / camera assistant  99 episodes, 2011-2014

Paul Webb
Camera operator / camera  98 episodes, 2006-2013

Michael Applebaum
Camera operator / camera  96 episodes, 2003-2012

Jeffery Taylor
Camera operator / camera  93 episodes, 2002-2012

Dirk Steyn
Camera / camera assistant  91 episodes, 2009-2014

Barnaby Mitchell
Camera / camera operator 85 episodes, 2009-2013

Jonathan Price
Camera / camera assistant  83 episodes, 2006-2014

Louis Powell
Camera / camera operator 82 episodes, 2010-2013

Ryan O'Donnell
Camera / camera operator  79 episodes, 2004-2014

Matthias Hoffman
Camera / camera operator 74 episodes, 2005-2014

Troy Finan
Best boy grip / grip 74 episodes, 2011-2013

Scott Duncan
Director of photography: main title sequence / camera 72 episodes, 2000-2014

Toby Hogan
Camera 72 episodes, 2012-2014

Todd Carmody
Best boy grip / grip 65 episodes, 2004-2012

James Boon
Camera assistant / additional camera  64 episodes, 2011-2014

Teretiano Reti
Best boy electric / electrician  63 episodes, 2011-2014

Shana Hagan
Camera operator 62 episodes, 2006-2007

John Armstrong
Camera / camera operator 61 episodes, 2008-2014

Alan Pierce
Camera operator 60 episodes, 2002-2003

Brandon Haberman
Camera operator / additional camera operator  60 episodes, 2005-2013

Chris Dodd
Best boy electric / electrician  60 episodes, 2011-2014

Jeff Phillips
Camera assistant / pov camera  58 episodes, 2011-2014

Neil Colango
Assistant video technician 58 episodes, 2012-2014

Ryan Godard
Camera 58 episodes, 2012-2014

Rowell Laguna
Assistant video technician 58 episodes, 2012-2014

Vince Monteleone
Camera operator 57 episodes, 2002-2005

Derek Hoffmann
Camera 57 episodes, 2012-2014

Michael Yelseth
Camera operator / camera  55 episodes, 2001-2012

Aaron Cordery
Best boy electric / electrician 55 episodes, 2011-2013

David Chapiro
Camera operator / camera  54 episodes, 2003-2012

Rob Sackett
Main title camera assistant / assistant camera 49 episodes, 2009-2014

Fed Wetherbee
Camera operator / camera  48 episodes, 2000-2002

Mike McAleenan
Camera operator / camera assistant 47 episodes, 2006-2011

Tim Barker
Camera assistant 47 episodes, 2011-2014

Daniel Powell
Camera assistant 47 episodes, 2011-2014

Erik Sarmiento
Camera assistant 47 episodes, 2011-2014

Bennie Cronje
Camera operator / additional camera operator  46 episodes, 2001-2010

David Mickler
Assistant camera 46 episodes, 2006-2007

Vince Warburton
Video technician / video operator 46 episodes, 2009-2012

Christopher Barker
Camera assistant 46 episodes, 2011-2014

Danna Feintuch
Camera technical assistant / assistant camera 45 episodes, 2004-2005

Fabio Cascao
Additional camera / camera assistant  45 episodes, 2006-2012

Peter Nielsen
Camera assistant / assistant camera 45 episodes, 2009-2011

Zach Osterhout
Assistant video technician 44 episodes, 2011-2012

Wilfred Falceso
Assistant video technician 43 episodes, 2012-2014

Ben Gamble
Camera 43 episodes, 2013-2014

David Sammons
Camera / camera operator 42 episodes, 2011-2013

Michael Dean
Camera / camera operator 41 episodes, 2002-2011

Derek Carver
Camera operator / camera 40 episodes, 2001-2014

Paul Tran
Camera assistant / electrician 40 episodes, 2004-2013

David Parkinson
Lighting director 39 episodes, 2001-2006

Eddie Lee Flandez
Camera assistant / video crew  39 episodes, 2004-2014

Jon-Michael Mooney
Assistant video technician 39 episodes, 2011-2012

Derek Holt
Camera assistant 37 episodes, 2011-2014

Rob Robertson
Key grip / camera assistant  33 episodes, 2001-2008

Mike Murray
Camera / camera operator 32 episodes, 2000-2008

Jim Harrington
Camera / camera operator 32 episodes, 2000-2003

Brian Marleau
Camera operator / camera  32 episodes, 2001-2006

Steve Hamilton
Electrician / unit electrician  32 episodes, 2004-2013

Kulali Crapper
Video technician / camera technician 32 episodes, 2012-2013

Randall Einhorn
Camera / camera operator 31 episodes, 2000-2002

Mark 'Ninja' Lynch
Director of photography: tribal council / camera  31 episodes, 2000-2002

Leighton De Barros
Camera operator / camera 31 episodes, 2001-2007

Derek Lovie
Aerial director of photography / aerial photography  31 episodes, 2003-2004

Jay Mack Arnette II
Assistant camera 30 episodes, 2003

Graham Andrews
Additional camera operator / camera operator  30 episodes, 2004-2009

Clark Bernstein
Assistant camera 30 episodes, 2004

Sam Pietsch
Camera operator 30 episodes, 2004

Jeff Kubach
Assistant camera 30 episodes, 2006-2007

Caleb Einhorn
Camera assistant 30 episodes, 2011-2012

Michael Short
Camera assistant 30 episodes, 2011-2012

Peni Loloa
Best boy electric 29 episodes, 2007

Terrance Lofton
Camera assistant 29 episodes, 2011-2014

Richard Dallett
Camera 28 episodes, 2000-2001

Dwayne Hamilton
Unit electrician / senior electrician 28 episodes, 2007-2012

Dionne Jones
Video technician 28 episodes, 2013-2014

Leo Richmond
Camera / electrician  27 episodes, 2008-2012

Tera Tehei
Best boy grip 27 episodes, 2013-2014

Kent Harvey
Camera operator 25 episodes, 2004-2010

Douglas Ahnne
Electrician / camera  25 episodes, 2011-2012

Aaron Denault
Camera assistant 25 episodes, 2011-2012

Brent Freeburg
Camera assistant 25 episodes, 2011-2012

Craig Johnson
Grip / camera  25 episodes, 2011-2012

Scott Probst
Camera / grip  25 episodes, 2011-2012

Owen A. Smith
Camera operator / video operator 24 episodes, 2006-2010

Jovan Sales
Camera assistant 24 episodes, 2011-2012

Ian Greenhalgh
Unit electrician / electrician 23 episodes, 2008-2011

Peter Sheppard
Camera 23 episodes, 2011

Ramil Alaban
Camera assistant 23 episodes, 2012-2014

Cirio Bong Conde
Camera assistant 23 episodes, 2012-2014

Eric Freeburg
Camera operator / lighting director 22 episodes, 2006-2010

Kyle McAuley
Pov camera 22 episodes, 2012-2014

Chad Griepentrog
Camera operator 20 episodes, 2006-2008

Paul Moss
Camera / camera operator 19 episodes, 2001-2005

Jack Reichert
Camera operator / additional camera operator 19 episodes, 2006

Darren Ha'o
Camera assistant 19 episodes, 2011

Craig Harrison
Camera assistant 19 episodes, 2011

Riley Reiss
Camera assistant 19 episodes, 2011

David Arnold
Director of aerial photography 19 episodes, 2012-2013

Peter Pilafian
Camera / camera operator 18 episodes, 2001-2003

Len Beard
Camera / camera operator 18 episodes, 2001-2002

Matt Sohn
Camera / camera operator 18 episodes, 2001-2002

Martin Unversaw
Camera / camera operator 18 episodes, 2001-2002

Nancy Kwon
Video operator 18 episodes, 2004-2006

Brian Stevens
Assistant camera 18 episodes, 2004

Jonothan Leaver
Best boy / best boy electrical 18 episodes, 2005-2006

Nathanial Havholm
Camera / camera operator 18 episodes, 2007-2014

Norward Palta
Camera assistant 18 episodes, 2011

Willem Engelbrecht
Camera assistant 18 episodes, 2012-2014

Jorge Gonzalez
Camera assistant 18 episodes, 2012-2013

Jesse Moyes
Grip / camera  18 episodes, 2012-2013

Tom Gleeson
Camera / camera operator 17 episodes, 2001-2002

Peter Goetz
Assistant camera: Amazon / assistant camera: Pearl Islands  17 episodes, 2002-2003

Dan Foster
Camera operator 17 episodes, 2005-2006

Ezra Epwell
Video operator / camera technician 17 episodes, 2008-2010

John O'Brien
Video controller / video 17 episodes, 2011-2014

Mar Angelo De Guzman
Grip / camera assistant  17 episodes, 2012-2014

Nico Nyoni
Camera assistant 17 episodes, 2013-2014

Dave Ranftle
Camera assistant 17 episodes, 2013-2014

Craig Eustis
Additional camera operator 16 episodes, 2006

Tonya Knoll
Video operator 16 episodes, 2006

Sean Peterkin
Video operator 16 episodes, 2006

David Vlasits
Camera operator / video operator 16 episodes, 2006

Gray Mitchell
Aerial camera operator 16 episodes, 2010-2011

John Paul Iacoangelo
Assistant camera 16 episodes, 2010

Tom Cowan
Camera 15 episodes, 2001

Michael Dillon
Camera 15 episodes, 2001

Raj Gibson
Camera 15 episodes, 2001

Ryan Mooney
Camera 15 episodes, 2001

Peter Pescell
Director of photography: challenges 15 episodes, 2001

Chris Gibson
Assistant camera 15 episodes, 2004

Falko Purner
Assistant camera 15 episodes, 2005

Jeremy Schneider
Camera operator 15 episodes, 2007

Jacob Farron Smith
Assistant camera 15 episodes, 2007

Patrick Costello
Assistant camera 14 episodes, 2001-2002

Omar Saleem
Assistant camera 14 episodes, 2004

Jay Hunter
Camera operator 14 episodes, 2007

Timothy Blair
Lighting director 13 episodes, 2000

Biff Bracht
Camera / director of photography: tribal council  13 episodes, 2000

James Carol
Grip 13 episodes, 2000

Jim Garland
Camera 13 episodes, 2000

Michael Koepke
Best boy grip 13 episodes, 2000

Dave Linstrom
Camera 13 episodes, 2000

Scott Sandman
Camera 13 episodes, 2000

Jeff Streich
Camera 13 episodes, 2000

Stephan Wasserman
Best boy electric 13 episodes, 2000

Erwin Oducayen
Camera assistant 13 episodes, 2012-2014

Effron Heather
Grip / electrician  13 episodes, 2012-2013

Melissa Mahoney
Camera assistant 12 episodes, 2013

Andrew Glasser
Key grip 11 episodes, 2001-2008

Patrick Ebert
Assistant camera 11 episodes, 2009

Thomas Pretorius
Camera assistant 11 episodes, 2012

Jason Arthur
Camera assistant 11 episodes, 2013-2014

William Biltz
Electrician 11 episodes, 2013-2014

Donato De Guzman
Grip 11 episodes, 2013-2014

Gregg Eugenio
Electrician 11 episodes, 2013-2014

Stacey Hui
Grip 11 episodes, 2013-2014

Steven Owens
Unit electrician 11 episodes, 2013-2014

Paolo Pollono
Camera assistant 11 episodes, 2013-2014

Steve Renwick
Electrician / video technician 11 episodes, 2013-2014

Shaun Efstratiou
Senior electrician / electrician 10 episodes, 2006-2009

Adam Szulewski
Assistant camera 10 episodes, 2009

Oliver Caldow
Camera assistant 10 episodes, 2013-2014

Jojo Oducayen
Camera assistant 10 episodes, 2013-2014

Sam Collins
Main title camera assistant / camera operator 9 episodes, 2001-2006

David Pile
Camera assistant / assistant camera 9 episodes, 2001-2006

Nicole Ritterstein
Video operator / assistant camera 9 episodes, 2006-2010

Kevin Moore
Assistant camera 9 episodes, 2009

Julian Rodriguez
Camera assistant 9 episodes, 2013-2014

Simon Alltoft
Camera assistant / assistant camera 8 episodes, 2001-2002

Venetia Armstrong-Smith
Camera assistant / assistant camera 8 episodes, 2001-2002

Martin Fargher
Camera assistant / assistant camera 8 episodes, 2001-2002

Mark Lott
Camera assistant / assistant camera 8 episodes, 2001-2002

Kylie Topal
Camera assistant / assistant camera 8 episodes, 2001-2002

Bram Tulloch
Camera assistant / assistant camera 8 episodes, 2001-2002

Erin Lasquade
Video operator 8 episodes, 2010

Nick Musolino
Video operator 8 episodes, 2010

Andrew Paisano
Camera operator 8 episodes, 2010

Phil Kocho
Electrician 7 episodes, 2007-2009

Jesse Phinney
Camera operator 7 episodes, 2008

Aeron McKeough
Camera assistant / assistant camera 7 episodes, 2009-2012

Matthew Linfoot
Electrician 7 episodes, 2013

Kal Panchal
Camera assistant 7 episodes, 2013

Brett Barlee
Camera assistant 6 episodes, 2001

Max Davis
Camera assistant 6 episodes, 2001

Piers Freeman
Camera assistant 6 episodes, 2001

Vonna Keller
Camera assistant 6 episodes, 2001

Erin Kelley
Assistant camera technician 6 episodes, 2001

Stuart Murry
Camera assistant 6 episodes, 2001

Damian Prestidge
Camera assistant 6 episodes, 2001

Simon Miles
Lighting technician / lighting designer  6 episodes, 2002-2013

Shawn Viens
Video crew / video operator  6 episodes, 2004-2008

Ernesto Baltonado
Electrician / camera assistant 6 episodes, 2012

Crisanto Manabal Jr.
Camera assistant 6 episodes, 2012

Devan Mardyks
Camera assistant 6 episodes, 2012

Jun Mirador
Electrician / camera  6 episodes, 2012

Dave Schwandner
Camera assistant 6 episodes, 2012

Danny Afualo
Electrician 6 episodes, 2013

Thomas Mueller
Camera assistant 6 episodes, 2013

Joseph P. Vetere
Camera assistant 6 episodes, 2013

Joseph Bohman
Camera / camera operator 5 episodes, 2000-2013

Abraham Martinez
Assistant camera / assistant camera: opening sequence  5 episodes, 2000-2006

Scha Jani
Video controller / video  5 episodes, 2000-2004

Gordon T. Sweeney
Camera operator / camera 5 episodes, 2000-2004

Steve Cook
Best boy 5 episodes, 2001

Barry Nichols
Camera operator 5 episodes, 2006-2007

Miles Jones
Lighting director 5 episodes, 2007-2008

Ben Cordery
Best boy electrical / best boy electric 5 episodes, 2008-2009

Dylan Cashbaugh
Camera assistant 5 episodes, 2014

Danny Fepuleai
Electrician 5 episodes, 2014

Stroube Smith
Camera assistant 5 episodes, 2014

Les Nourse
Camera / camera operator 4 episodes, 2000-2002

Tim Sheldon
Lighting director 4 episodes, 2000-2002

Greg Acosta
Camera operator / camera 4 episodes, 2001-2004

Frank Bourassa
Camera utility / grip 4 episodes, 2002-2007

Mike Moran
Camera utility / grip 4 episodes, 2002-2007

Jeff Muhlstock
Camera operator / Steadicam operator 4 episodes, 2002-2007

Marcus Ballantine
Grip 4 episodes, 2004-2006

Gonzalo Castillo
Electrician 4 episodes, 2004-2006

Chris Parkinson
Electrician 4 episodes, 2004-2006

Christopher Smith
Camera operator 4 episodes, 2004-2006

Samuel Painter
Camera operator / camera 3 episodes, 2001-2010

Tony Croll
Camera operator 3 episodes, 2001-2002

Rocky Danielson
Camera operator / camera 3 episodes, 2001-2002

Suzanne Ebner
Camera operator / camera 3 episodes, 2001-2002

Tom Tcimpidis
Video controller 3 episodes, 2001-2002

Brad Zerbst
Camera operator / camera 3 episodes, 2001-2002

Michael Yarish (3 pics)
Still photographer 3 episodes, 2001

Bob DelRusso
Camera operator 3 episodes, 2002-2007

Matty Randazzo
Video operator 3 episodes, 2002-2007

Ron Washburn
Camera operator 3 episodes, 2002-2007

Terry W. Clark
Camera operator 3 episodes, 2002-2004

Ramsey Alkaysi
Camera utility / grip 3 episodes, 2004-2007

Manfred Hnilica
Electrician 3 episodes, 2005-2006

Meg Flanagan
Lighting technician 3 episodes, 2006-2009

Jose Gonzalez
Video operator / assistant camera 3 episodes, 2006-2007

Jeff Rhoads
Camera operator 3 episodes, 2006

Matt Shelly
Additional camera operator / camera operator 3 episodes, 2006

Tim Stahl
Video operator 3 episodes, 2006

Napoleon Dulay
Video operator / video crew 3 episodes, 2009-2010

Kevin Bailey
Camera / camera operator 2 episodes, 2000-2002

John Curtin
Camera / camera operator 2 episodes, 2000-2002

Nick Decristo
Head grip 2 episodes, 2000-2001

Bobby Grassi
Head electric 2 episodes, 2000-2001

Larry Heider
Camera 2 episodes, 2000-2001

Jack Kidd
Head grip / key grip 2 episodes, 2001-2004

Jonathan Chinn
Camera operator 2 episodes, 2001-2002

Bobby Croll
Assistant camera 2 episodes, 2001-2002

Murray Head
Best boy 2 episodes, 2001-2002

Edison Layne
Assistant camera 2 episodes, 2001-2002

Scott Mayo
Camera / camera operator 2 episodes, 2001-2002

Ben Milward-Bason
Assistant camera 2 episodes, 2001-2002

John Peter Mungai
Assistant camera 2 episodes, 2001-2002

Greg Rawson
Best boy 2 episodes, 2001-2002

John Sharaf
Camera / camera operator 2 episodes, 2001-2002

Tom Vlodok
Camera operator 2 episodes, 2002-2010

Joe Beck
Gaffer / head electrician 2 episodes, 2002-2007

Jack Roche
Camera operator / profile operator 2 episodes, 2002-2007

Charlie Huntley
Camera operator 2 episodes, 2002-2005

Jay Kulick
Jib operator 2 episodes, 2002-2005

Jose Castro
Camera utility / grip 2 episodes, 2002-2004

Seth Orenstein
Camera utility / grip 2 episodes, 2002-2004

Jesse Acosta
Camera operator 2 episodes, 2002

Rodger Harbaugh
Camera operator 2 episodes, 2002

Timothy J. Heinzel
Camera operator 2 episodes, 2002

Joseph Vicens
Camera operator 2 episodes, 2002

Justin Evans
Camera operator / camera operator: low light camera 2 episodes, 2003-2004

Randy Gomez
Camera / camera operator 2 episodes, 2004-2014

Michael Tribble
Camera / camera operator 2 episodes, 2004-2014

Garrett Hurt
Camera / camera operator 2 episodes, 2004-2013

Keith Conod
Camera utility / grip 2 episodes, 2004-2005

Chris Chanda
Aerial director of photography 2 episodes, 2004

Ernest Albritton Jr.
Camera utility 2 episodes, 2005-2007

Tom Baldasare
Camera utility 2 episodes, 2005-2007

Bob Benedetti
Camera utility 2 episodes, 2005-2007

John Heneghan
Camera utility 2 episodes, 2005-2007

Timothy Quigley
Camera operator 2 episodes, 2005-2007

Paul Ranieri
Video operator 2 episodes, 2005-2007

Mark Whitman
Camera operator 2 episodes, 2005-2007

Justine Evans
Camera operator / low light camera 2 episodes, 2005

Jonothan Leaver
Best boy electrical 2 episodes, 2006

Andrew Sandford
Grip 2 episodes, 2006

Victor Fable
Lighting designer / lighting director 2 episodes, 2007-2014

Scott Hylton
Camera operator 2 episodes, 2007

Mande Whitaker
Camera operator 2 episodes, 2007

Per Larsson
Camera operator 2 episodes, 2008

Sarah Natoli
Camera operator 2 episodes, 2008

Jeffrey Wilkins
Camera operator 2 episodes, 2008

Grant Wilson
Best boy electric / best boy electrical 2 episodes, 2009-2010

Michael Boidy
Director of photography: aerial unit 2 episodes, 2012

Allen Merriweather
Camera 2 episodes, 2013-2014

Jeff Mydock
Camera 2 episodes, 2013-2014

Danny Webb
Camera 2 episodes, 2013-2014

Darlene Alison
Assistant camera

Ilya Beynenson
Assistant camera

Chris Camp
Assistant camera

Keith A. Cox
Assistant camera

Neight Gee Tang
Video tape logger unknown episodes

Everette Motta
Assistant camera

Nathaniel Mundel
Assistant camera

Rob Osburn
Assistant camera

Emma Pantall
Assistant camera

Joanna Perdue
Assistant camera

David Charles Sullivan
Camera operator

David Tidy
Electrician

Steven J. Winslow
Aerial camera technician: Wescam camera unknown episodes

Animation Department

John Lee
Animator 1 episode, 2010

Casting Department

Erika Shay
Senior casting associate / casting associate  157 episodes, 2004-2010

Steven Smith
Casting department manager / casting  139 episodes, 2006-2014

Lloyd Quinto
Casting editor / casting  113 episodes, 2007-2014

Dominique Ferrari
Casting coordinator / casting associate  88 episodes, 2005-2009

Ken Raskoff
Casting associate 86 episodes, 2011-2014

Penni Lane Clifton
Casting associate 85 episodes, 2004-2014

Jennifer Cron
Casting associate / casting department manager 75 episodes, 2009-2012

Noelle Cain
Casting associate 70 episodes, 2008-2012

Suzanne Wrubel
Casting associate / additional casting 56 episodes, 2007-2010

Jodi Wincheski (1 pic)
Casting associate 50 episodes, 2012-2014

Kyle Mack
Casting associate 44 episodes, 2011-2012

Lisa Turner
Casting associate 44 episodes, 2011-2012

Caitlin L. Moore
Casting associate / casting coordinator  38 episodes, 2012-2014

Alicia Kincaid
Casting coordinator 37 episodes, 2010-2012

Lauren Spiegel
Casting associate 32 episodes, 2006-2007

Jeff Kubach
Casting assistant 31 episodes, 2005-2006

Sarah Grace Monson
Casting associate 31 episodes, 2005-2006

Ellen Berkman
Casting 30 episodes, 2004-2008

Emily Sweet
Casting associate 27 episodes, 2009-2010

Ashley Ferris
Casting assistant 27 episodes, 2011-2012

Erika Landin
Casting associate 24 episodes, 2008-2012

Kirsten Fenswick
Casting assistant / casting 17 episodes, 2005-2006

Brian Rooker
Casting assistant 16 episodes, 2009

Sam Gollestani
Casting assistant 15 episodes, 2003

Maggie Kazmierowski
Casting associate 15 episodes, 2010

Paula Minardi
Casting coordinator 14 episodes, 2012-2013

Chelsey Warner
Casting coordinator 13 episodes, 2013-2014

Jesse Belodoff
Casting assistant / casting  10 episodes, 2008-2010

Melissa Miron
Casting associate 10 episodes, 2008-2009

Stephanie Furman
Casting associate 8 episodes, 2001

Cindy Deukmejian
Casting associate 8 episodes, 2001

Michelle McNulty
Casting associate 8 episodes, 2001

Kristen Parks
Casting associate 8 episodes, 2001

Leticia Robles
Casting associate 8 episodes, 2001

Stacia Sackett
Casting associate 8 episodes, 2001

Lisa Robert
Casting 8 episodes, 2008-2010

Ashley Hastings
Casting 8 episodes, 2009-2010

Michelle Mock-Falcon
Casting associate 7 episodes, 2001

Donna A. Goodrow
Casting associate 6 episodes, 2007-2008

Morgan Mitchell
Casting associate 6 episodes, 2007

Kristen Rinella
Casting 6 episodes, 2008-2010

Sara Moskowitz
Casting associate 5 episodes, 2008

Travis Decola
Casting associate 4 episodes, 2008

Sari Knight
Casting associate 3 episodes, 2006

Rebecca Rosichan
Casting associate 3 episodes, 2006

Sharon Vuong
Casting associate 3 episodes, 2006

Jennifer J. Duncan
Casting 2 episodes, 2004

Jamie Hill (33 pics)
Casting associate 2 episodes, 2007-2008

Lisa Ammerman
Senior casting associate 2 episodes, 2007

Lauren Brock
Casting 2 episodes, 2007

Hillary Enselberg
Casting 2 episodes, 2007

Elizabeth Hutchison
Casting associate 2 episodes, 2007

Krisztian Majdik
Casting associate 2 episodes, 2008

Jamal Gay
Casting production assistant unknown episodes

Wesley A. Mitchell
Casting associate

Costume and Wardrobe Department

Megan Stark Evans
Wardrobe supervisor / wardrobe assistant  111 episodes, 2008-2014

Kate-Eloise Mallor
Wardrobe assistant / wardrobe 44 episodes, 2011-2012

Natasja Hewitson
Wardrobe assistant 38 episodes, 2010-2013

Jill Lucas
Costume supervisor / wardrobe 30 episodes, 2007-2008

Shellie-Ray Kirby
Wardrobe / wardrobe: Jeff Probst 28 episodes, 2000-2001

Anna Hradilova
Wardrobe assistant 27 episodes, 2013-2014

Marlee Dutton
Wardrobe supervisor / wardrobe 26 episodes, 2007-2013

Maria K.M. Sundeen
Wardrobe supervisor / wardrobe 22 episodes, 2002-2014

Beate Eisele
Wardrobe 16 episodes, 2006

Dzeneta Mulalic
Wardrobe 2 episodes, 2006

Ariel Gold
Wardrobe 2 episodes, 2007

Editorial Department

Bob Sachter
Colorist / associate editor 224 episodes, 2000-2013

Dean Permé
On-line editor / colorist  224 episodes, 2004-2014

Dino Maglaras
Assistant editor 219 episodes, 2001-2010

Jeff Winn
Assistant editor / associate editor  205 episodes, 2002-2014

Craig Eustis
Assistant editor / lead assistant editor  182 episodes, 2006-2014

Shane Moran
Assistant editor / logger  151 episodes, 2006-2013

Johnny Volatile
Post-production coordinator / assistant post-production coordinator  124 episodes, 2007-2014

Brian Barefoot
Supervising editor / assistant editor  118 episodes, 2003-2014

Jeremy Derringer
Assistant editor / on-line editor 112 episodes, 2010-2014

Brian Metz
Digitizer / post-production coordinator 104 episodes, 2006-2014

Jacob Teixeira
Assistant editor / tape coordinator  104 episodes, 2010-2014

Razmig Karakashian
Assistant editor / associate editor 101 episodes, 2011-2014

James M. Smith
Supervising editor / logger  100 episodes, 2005-2014

James Ciccarello
Lead assistant editor / assistant editor  98 episodes, 2007-2010

Catherine M. Johnson
Associate editor / assistant editor 92 episodes, 2005-2010

Michael Greer
Supervising editor / logger  80 episodes, 2006-2014

Andrew Stefiuk
Assistant editor / logger  80 episodes, 2011-2014

Ivan Ladizinsky
Supervising editor / assistant post-production coordinator  78 episodes, 2005-2013

Brad Cordeiro
Assistant editor / assistant post coordinator 77 episodes, 2011-2013

Mattie Eilers
Tape coordinator 77 episodes, 2011-2013

Tricia Rodrigo
Assistant editor / associate editor  76 episodes, 2004-2007

Dave Ranftle
Assistant post coordinator / tape coordinator 73 episodes, 2011-2013

Erin Lasquade
Tape coordinator / post-production assistant 68 episodes, 2011-2013

John C. Heard
Post producer / post-production coordinator  60 episodes, 2005-2014

Naoko Inada
Post-production assistant / post-production 60 episodes, 2007-2009

Bill Bowden
Associate editor / assistant editor  57 episodes, 2007-2009

Peter R. Berg
Assistant editor 48 episodes, 2004-2006

Morgan Mitchell
Post-production assistant / tape coordinator 47 episodes, 2005-2006

Andi Castro
Post-production assistant 45 episodes, 2007-2009

Christopher Pevey
Logger 45 episodes, 2010-2012

Jeremy Katzman
Logger 45 episodes, 2011-2013

Lusine Akopyan
Tape coordinator / post-production assistant  45 episodes, 2012-2014

Patricia Luna
Assistant editor 44 episodes, 2005-2006

Andrew Paisano
Digitizer 43 episodes, 2011-2012

Alex Ranftle
Logger / post-production assistant  42 episodes, 2011-2013

Atticus Brady
Associate editor / assistant editor 41 episodes, 2005-2006

Jim Quigley
Assistant post coordinator / assistant post-production coordinator  39 episodes, 2010-2011

Hovig Soghomoian
Logger 39 episodes, 2012-2013

Michelle Fellner
Assistant editor 37 episodes, 2003-2004

David Cutler
Associate editor / assistant editor  35 episodes, 2000-2013

Henry Harmon
Associate editor / assistant editor  34 episodes, 2000-2013

Maris Berzins
Assistant editor 33 episodes, 2001-2002

Thea Montalban
Assistant post coordinator 33 episodes, 2012-2013

Nicole Ritterstein
Assistant editor / logger  33 episodes, 2012-2013

Matthew Moran
Assistant editor / logger 32 episodes, 2010-2011

David Harrison
Assistant editor / associate editor 31 episodes, 2003-2004

Danny Flynn
Assistant editor 30 episodes, 2003-2004

Bernard Adamczyk
Assistant editor 29 episodes, 2002-2003

Joshua Kuppers
Digitizer / logger 29 episodes, 2008-2009

Jeff Ackerstein
Tape coordinator 28 episodes, 2013-2014

Sebastian Ward
Digitizer 28 episodes, 2013-2014

Warren Binder
Logger 27 episodes, 2011-2012

Ben Litwack
Logger 27 episodes, 2011-2012

Allen Liu
Logger 27 episodes, 2011-2012

Jared Roso
Logger 27 episodes, 2011-2012

Mick LeGrande
Assistant editor 25 episodes, 2003-2004

Chris Nguyen-Gia
Tape coordinator 24 episodes, 2009-2010

Keith Sayres
Tape coordinator / post-production assistant  24 episodes, 2011-2012

Kate Johnson
Assistant editor 23 episodes, 2004-2005

Frederick Hawthorne
Supervising editor / logger  23 episodes, 2009-2014

David Harris
On-line editor / symphony on-line editor 20 episodes, 2000-2013

Daniel Warner
Assistant post coordinator / post-production coordinator  20 episodes, 2001-2002

Ryan Paul Marchina
Post-production assistant / logger  20 episodes, 2011-2012

Spencer Keimon
Associate editor 19 episodes, 2001-2002

Brian Mucha
Logger 19 episodes, 2012-2013

Stephen R. Frederick
Assistant editor 18 episodes, 2001-2002

Alex Enriquez
Logger 18 episodes, 2012-2014

Joe Hannan
Logger 18 episodes, 2012-2014

Jane Pfeister
Assistant editor 17 episodes, 2004-2005

Michael Williams
Logger 17 episodes, 2012-2013

Trixie Ayson
Assistant editor / digitizer 17 episodes, 2012

Nima Jahromi
Post-production assistant / logger 17 episodes, 2013-2014

Bill Houston Ball
Avid technician 16 episodes, 2000-2013

Zoila A. Galeano
Post coordinator 16 episodes, 2000-2013

Ann Marie Sisco
Assistant editor / logger 16 episodes, 2000-2013

Paul Westmacott
Assistant editor / telecine assistant 16 episodes, 2000-2013

Ryan Main
Associate editor / assistant editor 16 episodes, 2001

Phillip Ruiz
Logger 16 episodes, 2012-2013

Christopher Campbell
Post-production coordinator 15 episodes, 2001

Michael R. Duffy
Post-production producer 15 episodes, 2001

Christopher Reichel
On-line assembly editor 15 episodes, 2003

Joseph Lia
Assistant post-production coordinator 15 episodes, 2005-2006

Jeff Mathews
Assistant editor 15 episodes, 2005

Jonathon Ragsdale
Assistant editor 15 episodes, 2005

Thomas Ragazzo
Assistant editor 15 episodes, 2006

Paola Vilijanen
Tape coordinator 15 episodes, 2012

Chad Wilkerson
Assistant editor 14 episodes, 2003

Richard Pederson
Post-production assistant 14 episodes, 2008

Carter Carter
Associate editor 13 episodes, 2001

Raz Karakashian
Assistant editor 10 episodes, 2009-2010

Justin Ciccarello
Post-production assistant / assistant post coordinator 10 episodes, 2013-2014

Russell Fill
Color timer 9 episodes, 2007-2009

Peter Geist
Assistant post-production coordinator / post-production coordinator 8 episodes, 2006-2008

Paulo Castillo
Color timer 8 episodes, 2007-2009

Donna Field
Assistant post-production coordinator 8 episodes, 2010

Mark Reaser
Telecine assistant 7 episodes, 2000-2013

Daniel Renteria
Post-production assistant / tape coordinator 7 episodes, 2013-2014

Derek Carver
Color timer / post-production editor 6 episodes, 2007-2008

Joubin Mortazavi
Supervising editor 6 episodes, 2008-2010

Lloyd Quinto
Assistant editor / logger  6 episodes, 2012

Neal Kassner
Colorist / editor: tribal council 5 episodes, 2001-2010

Nicholas Sousa
Assistant editor 5 episodes, 2003

Adriano Vasquez
Tape coordinator 5 episodes, 2010

Clayton Halsey
Supervising editor / logger 4 episodes, 2000-2013

Deirdre Hanssen
Avid editor 4 episodes, 2000-2013

Lane Baker
Associate editor 4 episodes, 2001-2002

Reuben Chodosh
Supervising editor 4 episodes, 2001-2002

Evan Mediuch
Associate editor 4 episodes, 2001-2002

Michelle Nakamura
Post-production coordinator / editor: tribal council 4 episodes, 2001-2002

Keri Wright
On-line editor 4 episodes, 2004-2006

Jerry U. Frizell
Editor: challenges 3 episodes, 2001-2002

Andy Seedtedt
Assistant editor / associate editor 3 episodes, 2001-2002

Arthur D. Maglaras
Assistant editor 2 episodes, 2001

Sean Foley
Supervising editor 2 episodes, 2004

Kathleen Grinnals
Assistant post-production coordinator 2 episodes, 2007

Tracy Bacenas
Supervising editor 2 episodes, 2008

Trey Neely
Post-production assistant unknown episodes

Sebastien Roche-Lochen
On-line assistant editor unknown episodes

Skylar Smith
Assistant editor

Music Department

Michael Brake
Supervising music editor / music editor  304 episodes, 2003-2014

Iko Kagasoff
Music coordinator 196 episodes, 2007-2014

Russ Landau
Theme by: Ancient Voices Survivor / music by: Ancient Voices Survivor  175 episodes, 2000-2014

Michael Dobbins
Music editor 163 episodes, 2009-2014

David Vanacore
Music by: Ancient Voices Survivor / composer: additional score 60 episodes, 2006-2012

John Nooney
Composer: additional music 39 episodes, 2002-2009

Maarten Hofmeijer
Music editor 31 episodes, 2007-2008

Rick Livingstone
Supervising music editor / music editor 23 episodes, 2004-2007

Charlie King
Music editor 17 episodes, 2001-2002

Louie Schultz
Music editor 15 episodes, 2008-2009

Grant Lovelace
Assistant music editor 14 episodes, 2007

Alison Tusan
Music editor 13 episodes, 2000

Roy Finch
Composer: additional music 12 episodes, 2010

Tim Helisek
Composer: stock music 5 episodes, 2011-2012

Bobby Summerfield
Producer: additional music 2 episodes, 2001-2002

Deane Ogden
Composer: additional music 2 episodes, 2005

Transportation Department

Sebastian Ward
Transportation manager / transportation 57 episodes, 2006-2012

Gonzalo Castillo
Transport captain / transportation captain 49 episodes, 2008-2013

Ken Gray
Helicopter pilot 44 episodes, 2011-2014

Cecile Vitan
Transportation coordinator 33 episodes, 2012-2013

Maui Postma
Transport assist / transport assistant 27 episodes, 2011-2013

Douglas Valenzuela
Boat captain 27 episodes, 2012-2014

Zane Chess
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Geeno Garcia
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Aries Hinosa
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Louie Hinosa
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

John Jemino
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Joey Roy Metran
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Joey Ocena
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Robert Panganiban
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Wyatt Redongo
Boat captain 26 episodes, 2012-2014

Rey Hinosa
Boat captain 25 episodes, 2012-2014

Lolesio Susitiano Lui
Boat captain 21 episodes, 2012-2013

Curtis Morgan
Transport assistant 21 episodes, 2012-2013

Haley Price
Transport coordinator 20 episodes, 2011-2013

Ronnel Bulalin
Boat captain 17 episodes, 2012-2013

Travis Holtzhauzen
Boat captain 17 episodes, 2013-2014

Jaco Steyn
Boat captain 17 episodes, 2013-2014

Jacob Kahiapo
Boat captain 16 episodes, 2012-2013

Brian Mixon
Boat captain 16 episodes, 2012-2013

Carlo Nortez
Boat captain 16 episodes, 2012-2013

Richard A. Perry
Boat captain 16 episodes, 2012-2013

Tom Pieper
Boat captain 16 episodes, 2012-2013

Roman Roxas
Transport assistant 16 episodes, 2012-2013

Chris Rose
Wescam helicopter pilot 15 episodes, 2001

Willy Atily
Transportation coordinator 15 episodes, 2006

Harry L. Julian Jr.
Transportation coordinator 15 episodes, 2006

Harry L. Julian Sr.
Transportation coordinator 15 episodes, 2006

Lance Julian
Transportation captain 15 episodes, 2006

Billy Hood
Transportation coordinator 14 episodes, 2006

Rene Acuna
Boat captain 12 episodes, 2012-2013

Joan Clores
Boat captain 11 episodes, 2013-2014

Donjie Rodriguez
Boat captain 11 episodes, 2013-2014

Megan Williams
Boat captain 11 episodes, 2013-2014

Julius Rosales
Boat captain 9 episodes, 2013-2014

Shane McKechnie
Transportation coordinator 8 episodes, 2001

Jamie Nissenbaum
Transportation / transportation coordinator 8 episodes, 2008-2010

Roger Brown
Boat captain 7 episodes, 2013

Christine Leaf
Transportation coordinator / transportation 6 episodes, 2008-2010

Leilani Pearson
Transportation 2 episodes, 2008-2009

Matthew Ballard
Transportation coordinator

Guy J. Graves
Transportation captain

Cara Sanderson
Transportation office coordinator unknown episodes

Other Crew

Stephanie Nieto Cruz
Production Assistant / production assistant 165 episodes, 2003-2008

Richard Horowitz
Medical unit: Los Angeles / medic  161 episodes, 2000-2014

Amanda Hourn
Production accountant 144 episodes, 2004-2014

Annette Montalvan
Location accountant / accountant  144 episodes, 2004-2014

Liza Siegel
Psychologist / medic 143 episodes, 2001-2014

Marianne Houston
Catering manager / caterer 142 episodes, 2005-2014

Randy Sollenberger
Assistant: Mark Burnett / personal assistant 131 episodes, 2008-2014

Victor Chen
Production coordinator / assistant  126 episodes, 2004-2014

Greg Blandy
Safety coordinator / coordinator  123 episodes, 2004-2014

Francisco Santa Maria
Production coordinator: Los Angeles / production coordinator  122 episodes, 2006-2014

Bill Miles
Communications manager / production team  121 episodes, 2004-2013

Kylie Robinson
Accountants assistant / assistant accountant  119 episodes, 2008-2014

Simon Barnett
Assistant catering manager / caterer  117 episodes, 2004-2014

Meredith Ambrose
Assistant: Mark Burnett / personal assistant 117 episodes, 2008-2014

Dan Paschen
Assistant: Mark Burnett 116 episodes, 2007-2012

Ramona Salins
Medical director / medic 114 episodes, 2007-2014

Dinah Hunt
First assistant accountant 113 episodes, 2009-2014

Paul Ducker
Security manager / security coordinator  109 episodes, 2005-2012

Rob Swenson
Location manager / location manager: Brazil  103 episodes, 2005-2011

Michael Hunt
Base camp operations manager / location manager  103 episodes, 2006-2014

Kate Dell'Oro
Medical team / medic 101 episodes, 2010-2014

Sarah Cohen
Assistant: David Burris / assistant to executive producers  89 episodes, 2010-2013

Doug Vargas
First assistant accountant / first assistant accountant: post-production 83 episodes, 2002-2005

Lisa Tercheria
Production coordinator / coordinator  81 episodes, 2006-2013

Jordan J. Mallari
Assistant: Mark Burnett / production assistant 77 episodes, 2001-2003

Marcia Mendes
Accommodation service coordinator / production coordinator  77 episodes, 2006-2014

Petra Van Der Linden-Ross
Medical team 76 episodes, 2011-2013

Haley Price
Unit coordinator / other crew  74 episodes, 2008-2014

Steve Docwra
Field crew / production team  73 episodes, 2007-2014

Vernessa Williams
Base camp assistant / personal assistant  73 episodes, 2007-2014

Tara Victor
Psychologist 73 episodes, 2011-2014

Joseph Ng'Ongolo
Medical team 71 episodes, 2011-2014

Dan Doyle
Field crew / production team  70 episodes, 2007-2014

Edwin Davis
Challenge designer / other crew 67 episodes, 2004-2010

Danielle Leaf
Dream team / dockmaster 67 episodes, 2008-2013

Cynthia Larkin
Production secretary / assistant: Mark Burnett  65 episodes, 2001-2014

Cynthia Goitia
Travel coordinator / security assistant 63 episodes, 2011-2014

Jeff Kubach
Logger / transcriber  62 episodes, 2005-2008

Lloyd Quinto
Logger 62 episodes, 2005-2007

Billy Hood
Contestant coordinator / coordinator  62 episodes, 2006-2014

Christopher Marchand
Challenge designer 62 episodes, 2012-2014

Henni Rall
Marine manager / other crew 61 episodes, 2006-2014

Mark James
Security manager 60 episodes, 2012-2014

Nikolo Juban
Location manager / psychologist 60 episodes, 2012-2014

Maui Postma
Marine coordinator 60 episodes, 2012-2014

Sherwin Sarte
Medical team 60 episodes, 2012-2014

Deborah Eales
Unit storeman / production team 59 episodes, 2007-2013

Billy Mestichelli
Contestant coordinator 56 episodes, 2011-2014

Karl Miller
Wildlife consultant / consultant 54 episodes, 2009-2014

Vaughan MacDonald
Field crew coordinator / coordinator  52 episodes, 2006-2013

Gary Eales
Unit base camp coordinator / production team  52 episodes, 2007-2013

Matthew Houston
Assistant catering manager / caterer 52 episodes, 2010-2012

Khemmarat Benjatanawat
Unit coordinator / coordinator  50 episodes, 2004-2012

Victor Kipping
Security / security assistant  50 episodes, 2006-2014

J.C. Merrill
Marine coordinator / marine consultant  48 episodes, 2003-2004

Donny Husted
Assistant production office coordinator / assistant  47 episodes, 2006-2011

Glen Landry
Logger 47 episodes, 2009-2010

Jesse Daniels
Assistant: Mark Burnett 47 episodes, 2012-2013

Genevieve Go
Medical team 47 episodes, 2012-2013

Kristen Rinella
Contestant coordinator / coordinator 46 episodes, 2008-2010

Holly Gardner
Field ad / dreamteam 45 episodes, 2002-2003

Dominique Ferrari
Contestant coordinator 45 episodes, 2007-2008

Erika Shay
Contestant coordinator / coordinator 45 episodes, 2007-2008

Rob Hunt
Communications manager / coordinator 45 episodes, 2010-2012

Merryl Eastgate
Medical team 45 episodes, 2012-2014

Matthew Thomas Blair
Logger 44 episodes, 2002-2004

George Grosjean
Production assistant / medical team  44 episodes, 2008-2012

Daniel Renteria
Production assistant / medical team  44 episodes, 2011-2013

Elizabeth Gelda
Accountants assistant 44 episodes, 2011-2012

Steve Graziani
Consultant 43 episodes, 2002-2004

Erin Lasquade
Tape coordinator 43 episodes, 2010-2013

Matt Taff
Transcriber 43 episodes, 2010-2012

Anna Hradilova
Unit buyer 43 episodes, 2011-2012

Jake McHale
Transcriber / production assistant 42 episodes, 2007-2013

Kulali Crapper
Travel coordinator / assistant production office coordinator  42 episodes, 2007-2012

Adrian Cohen
Medic / medical director  41 episodes, 2000-2007

Jane Letho
Production coordinator / coordinator 41 episodes, 2004-2010

Bernie Ancheta
Consultant 41 episodes, 2004-2007

Patrick Garbutt
Dream team coordinator 41 episodes, 2011-2013

Caitlin L. Moore
Contestant coordinator / coordinator 40 episodes, 2008-2012

Kelly English
Contestant coordinator 40 episodes, 2011-2014

Raul De Leon
Dive supervisor / other crew 39 episodes, 2007-2012

Elaine Wilson
Medical team / medic 39 episodes, 2009-2011

Joey Spanjers
Personal assistant / coordinator 38 episodes, 2006-2010

Riley Crapper
Coordinator / field production crew  36 episodes, 2006-2010

Linda Angeles
Production coordinator: Manila 36 episodes, 2012-2014

Brian Grogan
Safety assistant / other crew 35 episodes, 2010-2012

Dylan Schenkeveld
Production assistant / other crew 33 episodes, 2004-2008

Douglas Ahnne
Dive supervisor 33 episodes, 2012-2014

Joy Jemino
Marine administrator 33 episodes, 2012-2014

Josefina Minon
Marine administrator 33 episodes, 2012-2014

Hajeron Dela Cruz
Unit buyer 33 episodes, 2012-2013

Steve Hawker
Base camp operations manager 33 episodes, 2012-2013

Janine Turner
Medical team 33 episodes, 2012-2013

Joseph Turner
Medical director 33 episodes, 2012-2013

Laura Ambriz
Tape librarian / production assistant  32 episodes, 2000-2002

George A. Andrews
Dream team 32 episodes, 2010-2011

Brett Eastgate
Medical team 32 episodes, 2012-2013

Spencer Rosenberg
Executive personal assistant: Mark Burnett & Craig Piligian / production assistant  31 episodes, 2000-2002

Robyn Lane
Production accountant / second assistant accountant  31 episodes, 2001-2008

Dinah C. Hadley
Assistant accountant 31 episodes, 2004-2009

Steve Morris
Safety assistant 31 episodes, 2012-2014

Michael Owens
Medical team 31 episodes, 2012-2013

Alexandra Lipinski
Dockmaster / production team  30 episodes, 2008-2014

Zachary Sundelius
Dream team / dream team coordinator 30 episodes, 2011-2012

Robert Decker
Medical team 30 episodes, 2013

Maria Erika Esperanza Garayblas
Medical team 30 episodes, 2013

Zale Mednick
Medical team 30 episodes, 2013

Meredith Rozbitsky
Assistant: Craig Piligian / production assistant  29 episodes, 2000-2004

Stephen Falick
Consultant / advisor 29 episodes, 2003-2004

Otilia Gutierrez
Laundry supervisor / other crew  29 episodes, 2007-2012

Nathan Anniss
Marine mechanic / other crew 29 episodes, 2008-2014

Fernando Poveda
Marine construction / production team 29 episodes, 2008-2014

Kate Letho
Medical team 29 episodes, 2011

Summa Lewington
Medical team 29 episodes, 2011

Christina Salins
Medical team 29 episodes, 2011

Rosslynn Taylor Jordan
Contestant coordinator / contest coordinator 28 episodes, 2000-2001

Ben Canalese
Medical team 28 episodes, 2013-2014

Kate Corcodilos
Executive assistant 28 episodes, 2013-2014

Steven Penn
Communications manager 28 episodes, 2013-2014

Ron Reyes
Unit buyer 28 episodes, 2013-2014

Rob Hammersley
Consultant 27 episodes, 2004-2005

Brian Heller
Challenge coordinator / coordinator 27 episodes, 2007-2008

Rane Erken
Assistant unit base camp coordinator 27 episodes, 2011-2012

Lolesio Susitiano Lui
Field crew 27 episodes, 2011-2012

Marisa Paska
Field crew 27 episodes, 2011-2012

Roger Rojas
Field crew 27 episodes, 2011-2012

Otilia Maria Gutierrez Jurado
Laundry supervisor 27 episodes, 2012-2014

Jacqui Taylor
Diver 27 episodes, 2012-2014

Liza Rady
Medic / medical staff: Australia  26 episodes, 2001-2006

Scott Duncan
Title designer / main title design 26 episodes, 2006-2011

Blake Archer
Location manager / marine coordinator 26 episodes, 2006-2010

Maureen McGinnis
Transcriber 26 episodes, 2012-2014

Anita Jankovic
Executive assistant: Mark Burnett / assistant: Mark Burnett  25 episodes, 2001-2002

Sean Foley
Title designer 25 episodes, 2006-2011

Craig Taylor
Medic 25 episodes, 2006-2009

Roxanne Contreras
Transcriber 25 episodes, 2011-2012

Ann Hurd
Transcriber 25 episodes, 2011-2012

Cori Malin
Transcriber 25 episodes, 2011-2012

Phillip Ruiz
Transcriber 25 episodes, 2011-2012

Maureen Schwebel
Transcriber 25 episodes, 2011-2012

Maria Karakashian
Assistant / executive assistant  24 episodes, 2004-2011

Renee Delos Santos
Assistant / production assistant  24 episodes, 2004-2007

Mathieu Royer
Assistant / coordinator  24 episodes, 2004-2007

Ruby Honan
Assistant / production assistant  24 episodes, 2006-2008

Samantha Day
Challenge coordinator / challenge co-producer 24 episodes, 2009-2013

Ana Phillis
Medical team 24 episodes, 2013-2014

Catherine Yates
Coordinator / assistant  23 episodes, 2004-2008

Lusine Akopyan
Transcriber 23 episodes, 2011-2012

Richard Miller
Coordinator / production team 22 episodes, 2004-2007

Rachel Freed
Assistant / executive assistant  21 episodes, 2006-2007

Lucas Faganely
Dream team 21 episodes, 2010-2011

Paola Vilijanen
Assistant production office coordinator 21 episodes, 2012-2013

Dr. Richard Levak
Psychologist / medic  20 episodes, 2000-2005

Leisa Francis
Production accountant 20 episodes, 2001-2004

Zoe Beckett
Production team 20 episodes, 2004-2007

Lauren Brock
Production team / lead coordinator 20 episodes, 2005-2006

Libby Hollingsworth
Coordinator 20 episodes, 2005-2006

Kevin Hoban
Production assistant 20 episodes, 2011-2012

Troy Fleischhaker
Chef 20 episodes, 2013-2014

Elias Posada
Production assistant 20 episodes, 2013-2014

Andres Santa Maria
Production assistant 20 episodes, 2013-2014

Tony Perez
Logger/transcriber / logger 19 episodes, 2000-2001

Loretta Watson
Caterer 19 episodes, 2001-2009

Patti Fernandez
Coordinator / production coordinator 19 episodes, 2004-2006

Sommer Hall
Medic 19 episodes, 2004-2006

Kahaia Pearson
Production coordinator / assistant accountant  19 episodes, 2004-2006

Donna M. Fields
Archival footage 19 episodes, 2005-2006

Fred Braat
Other crew / production team 19 episodes, 2006-2007

Paulo Montano
Production assistant / medical team 19 episodes, 2012-2013

David Cartmill
Coordinator / production cooperator 18 episodes, 2004-2006

Trish Lyons
Assistant accountant 18 episodes, 2005-2006

Kathryn Shelden
Executive assistant / assistant 18 episodes, 2005-2006

Peter Geist
Transcriptor / coordinator  18 episodes, 2006-2008

Axelle Chabrier
Dockmaster / other crew 18 episodes, 2008-2013

Erik Akerblom
Technical maintenance / electronic maintenance 18 episodes, 2009-2012

Stuart Skversky
Chef 18 episodes, 2012-2013

Christopher Mortensen
Medical team 18 episodes, 2013-2014

Alex Peters
Medical team 18 episodes, 2013-2014

Donna Field
Assistant coordinator / transcriber  17 episodes, 2001-2010

Ryan Hopak
Challenge designer 17 episodes, 2001-2002

Mark Fleming
Coordinator 17 episodes, 2005-2006

M. Evan Jensen
Helicopter pilot 17 episodes, 2005-2006

Megan Rhoads
Assistant 17 episodes, 2005-2006

Colin Benstead
Medic 17 episodes, 2006-2007

Laurel Lippert
Medic 17 episodes, 2006

Heidi Robertson
Medic 17 episodes, 2006

Rebecca Stone
Assistant to executive producers 17 episodes, 2007-2008

Claudia Lee (23 pics)
Medical team / medic 17 episodes, 2009-2012

Jonathan Chorovicz
Challenge leadman 17 episodes, 2012-2013

Sampari Rumpaidus
Marine fuel attendant 17 episodes, 2012-2013

Yolanda Biltz
Accountants assistant 17 episodes, 2012

Shane Brooks
Medical team 17 episodes, 2012

Yolanda Espina
Accountants assistant 17 episodes, 2012

Joe Moore
Marine maintenance 17 episodes, 2013-2014

Isabel Reyes
First assistant accountant 16 episodes, 2001-2002

Viki Cacciatore
Production accountant / production supervisor 16 episodes, 2001

Tricia Rodrigo
Transcriber / coordinator 16 episodes, 2003-2008

Sean Hogan
Medic 16 episodes, 2006-2007

Ben Bowens
Tape coordinator / other crew 16 episodes, 2006

Susie Dominguez
Medic 16 episodes, 2006

Craig Hughes
Medic 16 episodes, 2006

Heidi Routledge
Location assistant 16 episodes, 2006

Mark Russell
Medic 16 episodes, 2006

Steven Smith
Assistant 16 episodes, 2006

Arjen Van Eijmeren
Logger 16 episodes, 2006

Taylor Weeks
Coordinator 16 episodes, 2006

Stephen J. Douglas
Production assistant / medical team  16 episodes, 2011-2012

Ashley Adamczyk
Behind the scenes host 16 episodes, 2011

Olan Montgomery (12 pics)
Stand-in 16 episodes, 2011

Linden Ross
Medical team 16 episodes, 2011

Kristen Abercrombie
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Jeff Ackerstein
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Eric Broberg
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Kyle Di Fulvio
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Michele Lane
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Antonett Manabat
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Jovi Villareal
Location assistant 16 episodes, 2012-2013

Lorin Williams
Transcriber 16 episodes, 2012-2013

Alex Duong
Medical team 16 episodes, 2013

Laura Brown
Psychologist 15 episodes, 2001

David Dryden
Script coordinator 15 episodes, 2001

Trent Eaton
Challenge designer 15 episodes, 2001

Donna Forgays
Contestant coordinator 15 episodes, 2001

Julia Gretton-Roberts
Production coordinator 15 episodes, 2001

Kevin McManus
Challenges prototypes 15 episodes, 2001

Sharon Morrissette
Production coordinator 15 episodes, 2001

Seth Wellisch
Challenge designer 15 episodes, 2001

Francesco Guiseppe Pace
Assistant accountant 15 episodes, 2002

Darryl Silver
Consultant 15 episodes, 2003-2004

Jeselle Hicks
Production assistant 15 episodes, 2003

Ken Gray
Helicopter pilot 15 episodes, 2004-2010

Greg Holstein
Production assistant / other crew 15 episodes, 2004

Eddie Martinez
Location assistant 15 episodes, 2006

Scott Webster
Medic 15 episodes, 2006

Jeannette Harshbarger
Travel coordinator 15 episodes, 2007

Peter Dell'Oro
Medical team 15 episodes, 2012

Hendrik Rall
Location manager 15 episodes, 2012

Neil Stokes
Medical team 15 episodes, 2012

Nicole Bauld
Medical team 15 episodes, 2013

Craig Ross
Medical team 15 episodes, 2013

Elio Chacon
Logger/transcriber / translator 14 episodes, 2000-2009

Karen Jones
Location manager 14 episodes, 2001

Rayshelle Willis
First assistant accountant 14 episodes, 2003

Brian Patterson
Logger 14 episodes, 2005

Shaun Efstratiou
Production team 14 episodes, 2006

Victor Lozano
Marine coordinator 14 episodes, 2006

Tim Lever
Caterer 14 episodes, 2008-2010

Andrea Rehrig
Contestant coordinator / coordinator 14 episodes, 2008

Joshua Ruffell
Consultant 14 episodes, 2008

Chad Loury
Assistant: Mark Burnett / production assistant 14 episodes, 2011

Ryan Preimesberger
Stand-in 14 episodes, 2011

Glenn Arcaro
Logger/transcriber 13 episodes, 2000

Echelle Avelar
Logger/transcriber 13 episodes, 2000

James Chew
Island guide 13 episodes, 2000

Sergio Gonzalez
Logger/transcriber 13 episodes, 2000

Andy C. King
Logger/transcriber 13 episodes, 2000

Gideon Abel Mosito
Island guide 13 episodes, 2000

Juliet Primo
Interpreter 13 episodes, 2000

Andrew Sani
Island guide 13 episodes, 2000

Lynne Spiegel Spillman
Contestant director 13 episodes, 2000

Eric Thein
Location manager: Malaysia 13 episodes, 2000

Cristina Versage
Logger/transcriber 13 episodes, 2000

Brett Wilmont
Equipment engineer 13 episodes, 2000

James Wong
Production assistant 13 episodes, 2000

James Woo
Logger/transcriber 13 episodes, 2000

Fernando Mills
Challenge designer 13 episodes, 2001

Christina Polosky
Assistant: Mark Burnett 13 episodes, 2001

Lance Julian
Consultant / other crew 13 episodes, 2004-2006

Aaron Solomon
Consultant 13 episodes, 2005

Tricia Middleton
Location manager / location scout 13 episodes, 2006-2009

Richelda Rosales
Marine administrator 13 episodes, 2012

Robyn Baker
Base camp assistant 13 episodes, 2013-2014

Patrick Bourchier
Field crew 13 episodes, 2013-2014

Natasha Fabricius
Assistant production office coordinator 13 episodes, 2013-2014

Rommel Bautista
Medical team 13 episodes, 2014

Max Bidstrup
Medical team 13 episodes, 2014

Justin Stork
Assistant: Mark Burnett 13 episodes, 2014

Kristin Eichelberg
Production coordinator 12 episodes, 2000

Ari Gottfried
Production coordinator 12 episodes, 2000

Shannon Owen
Production coordinator 12 episodes, 2000

Cheryl Mulingbayan
Consultant 12 episodes, 2005

Steve Martz
Medical staff: Australia / medical staff  11 episodes, 2000-2002

Stephanie Furman
Contestant associate 11 episodes, 2000

Kristin Prouty
Contestant associate 11 episodes, 2000

Fred Risher
Contestant associate 11 episodes, 2000

Lynn Dixon
Medical staff: Australia / medical staff  11 episodes, 2001-2004

Darryl M. Silver
Consultant 11 episodes, 2003-2004

Scott D. Bell
Consultant 11 episodes, 2004

Kari Wandry
Consultant 11 episodes, 2004

Jason Talbot
Medic 11 episodes, 2007-2010

Evan Matthews
Assistant: Mark Burnett / personal assistant 11 episodes, 2007-2008

Rachel Parsons
Transcriber 11 episodes, 2009

Emily Sweet
Contestant coordinator / coordinator 11 episodes, 2009

Stephen Baker
Dream team coordinator / dream team 11 episodes, 2013-2014

Elizabeth Barrett
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Jeremy Brooke
Unit mechanic 11 episodes, 2013-2014

Champa Docwra
Catering assistant 11 episodes, 2013-2014

Neysa Embry
Logger 11 episodes, 2013-2014

Rachel Hudson
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Anissa Johnson
Logger 11 episodes, 2013-2014

Dan Jolly
Accommodations service coordinator / accommodation service coordinator 11 episodes, 2013-2014

Dexter Lim
Challenge leadman 11 episodes, 2013-2014

Sayat Ozcan
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Nicole Rosenbaum
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Doug Saribay
Logger 11 episodes, 2013-2014

Lucinda Savage
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Brandon Sherman
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Jennifer Trinh
Transcriber 11 episodes, 2013-2014

Judy Viljoen
Dockmaster 11 episodes, 2013-2014

Carolyn McClintock
Logger 10 episodes, 2004-2009

Nick Musolino
Logger 10 episodes, 2004-2009

Ben Bragg
Assistant coordinator / logger  10 episodes, 2006-2010

Judd Watts
Production team / other crew 10 episodes, 2007-2010

Ronald Hysten
Coordinator 10 episodes, 2007-2009

Leah Warshawski
Assistant marine coordinator / other crew 10 episodes, 2007

Ernan Dukha
Diver 10 episodes, 2012

Elmar Mendoza
Diver 10 episodes, 2012

Julius Rosales
Diver 10 episodes, 2012

Hernan Urpiana Jr.
Diver 10 episodes, 2012

Jeremy Katzman
Logger 10 episodes, 2013-2014

Brian Mucha
Logger 10 episodes, 2013-2014

Barbara Frederick
Logger / assistant to producer 9 episodes, 2001-2002

Dan Tyler
Production assistant / script supervisor 9 episodes, 2001-2002

Virginia Hookham
Assistant production coordinator 9 episodes, 2001

Linda Morris
Assistant production coordinator 9 episodes, 2001

Marni Winter
Assistant production coordinator 9 episodes, 2001

Claudia Estrada
Production assistant 9 episodes, 2010

Alex Enriquez
Logger 9 episodes, 2013-2014

Michael Williams
Logger 9 episodes, 2013-2014

Anthony Mirante
Stage manager 8 episodes, 2001-2013

Marjorie Leder
Production accountant 8 episodes, 2001

Ian 'Scrub' Miller
Outback living 8 episodes, 2001

Rob Porter
Outback living 8 episodes, 2001

David Higham
Production team / production assistant 8 episodes, 2006-2008

Megan Price
Coordinator / other crew 8 episodes, 2006-2008

Nick Bernyk
Other crew 8 episodes, 2010

Elizabeth Gardner
Travel coordinator 8 episodes, 2010

Simon Keating
Medic 8 episodes, 2010

Kang Lim
Medic 8 episodes, 2010

Jerome Peyton
Medic 8 episodes, 2010

Ron Stolberg
Other crew 8 episodes, 2010

Joe Hannan
Logger 8 episodes, 2013-2014

David Hallmark
Technical director 7 episodes, 2000-2010

Kelly Drew
Medic 7 episodes, 2006-2009

Alton Desiree
Production team / field production crew 7 episodes, 2007-2009

Corey Dumais
Logger 7 episodes, 2013-2014

Lane Venardos
Special consultant 6 episodes, 2000-2002

Fred Altieri
Production assistant 6 episodes, 2001

Ric Carson
Logger 6 episodes, 2001

Merilyn Cook
Production assistant 6 episodes, 2001

Kate Finsterer
Medical staff: Australia 6 episodes, 2001

Sondi Kroeger
Logger 6 episodes, 2001

David Leamy
Logger 6 episodes, 2001

Adam Lindsley
Production assistant 6 episodes, 2001

Dick Beckett
Other crew 6 episodes, 2007-2008

Jonathan Kerr
Coordinator 6 episodes, 2007-2008

K.D. Phetmanee
Other crew 6 episodes, 2007-2008

Jim Quigley
Coordinator 6 episodes, 2008-2010

Kathleen Grinnals
Production coordinator 6 episodes, 2008-2009

Carolyn Yamamoto
Production secretary 5 episodes, 2000-2013

Gena Helen Ashwell
Production staff 5 episodes, 2000

Elaine Boyd
First assistant accountant 5 episodes, 2001

Keith Winikoff
Technical director 5 episodes, 2004-2014

Elaine Fregoso
Logger / transcriptor 5 episodes, 2004-2008

Siew Peng Lee
Location manager / other crew  5 episodes, 2004-2008

Jared Sams
Logger 5 episodes, 2005-2007

Alberto Magallon
Production team 5 episodes, 2006-2008

Chad Fraser
Coordinator / location coordinator  5 episodes, 2006-2007

Tim Piper
Logger 5 episodes, 2007-2009

David D'Orsa
Personal assistant 5 episodes, 2008-2009

Dion Hahn
Publicist 5 episodes, 2008-2009

Rob Sellers
Stage manager 4 episodes, 2001-2014

Chris Andaya
Director: business affairs / director of business affairs 4 episodes, 2001-2002

Christina Andrews
Transcriber 4 episodes, 2001-2002

Karen Ballentyne
Production coordinator: Australia 4 episodes, 2001-2002

Sean Bolding
First assistant accountant 4 episodes, 2001-2002

Hillary Dann
Senior archivist 4 episodes, 2001-2002

Elizabeth Derwing
Transcriber 4 episodes, 2001-2002

Elizabeth Faulkner
Medical staff 4 episodes, 2001-2002

Jason Joe Flowers
Production assistant 4 episodes, 2001-2002

Chad Griepentrog
Assistant technician 4 episodes, 2001-2002

Rachael Harrell
Production assistant 4 episodes, 2001-2002

Robin Hollister
Location manager 4 episodes, 2001-2002

Brett Lenz
Medical staff 4 episodes, 2001-2002

Paul Messer
Field coordinator 4 episodes, 2001-2002

Kristen Parks
Transcriber 4 episodes, 2001-2002

Jenny Pont
Coordinator: Nairobi 4 episodes, 2001-2002

Lissa Ruben
Base camp coordinator 4 episodes, 2001-2002

Elizabeth Schulze
Production coordinator 4 episodes, 2001-2002

Frank Spain
Manager: rights and clearances / manager of rights and clearances 4 episodes, 2001-2002

Marie Standing
Challenge designer 4 episodes, 2001-2002

Steven Graziani
Consultant 4 episodes, 2002-2004

Steve Graziani
Consultant 4 episodes, 2002

Joshua C. Wader
Stage manager 4 episodes, 2004-2013

Ryan Leamy
Logger 4 episodes, 2004-2006

Elizabeth T. Guste
Production accountant 4 episodes, 2005-2009

Clarke Williams
Production assistant 4 episodes, 2005-2008

Kevin Jersey
Logger 4 episodes, 2006-2008

Cowper Chung
Assistant accountant 4 episodes, 2007-2008

Shira Ingram
Logger 4 episodes, 2007-2008

Rick Irving
Medic 4 episodes, 2007-2008

Tiberius Nour
Personal assistant 4 episodes, 2007-2008

Steve Stanard
Medic 4 episodes, 2007-2008

Fiona Ballantine
Assistant accountant 4 episodes, 2008-2009

Ryan Balthazor
Coordinator 4 episodes, 2008-2009

Jeffrey Schnell
Medic 4 episodes, 2008-2009

Marc Pante
Production team 4 episodes, 2008

Brittany Burgess
Dream team coordinator 4 episodes, 2013

Richard Dampf
Stage manager 3 episodes, 2000-2001

Macarena Cecilia Garcia
Transcriber 3 episodes, 2001-2002

Shawn Rody
Broadcast associate 3 episodes, 2001-2002

Steven Schroder
Pyro technician 3 episodes, 2001-2002

Maria Spinella
Broadcast associate 3 episodes, 2001-2002

Christine Wilkas
Executive assistant: Mark Burnett 3 episodes, 2001-2002

Clint Britton
Security 3 episodes, 2001

Stephanie Riley
Production assistant 3 episodes, 2004-2007

Rodrigo Rodriguez
Assistant production coordinator / production assistant  3 episodes, 2004-2006

Nick Spetsiotis
Coordinator / production coordinator 3 episodes, 2004-2006

Craig Eustis
Production assistant / assistant accountant 3 episodes, 2004-2005

Joshua Parker
Assistant to executive producer 3 episodes, 2004

Mark Bradford Bennett
Technical operations manager 3 episodes, 2005-2009

Laura Goldin
Medic 3 episodes, 2005-2008

Adam Watt
Production assistant 3 episodes, 2005-2007

David Auffret
Other crew 3 episodes, 2006-2008

Brian Bradley
Other crew 3 episodes, 2006-2008

Brett Buckalew
Logger 3 episodes, 2006-2008

Christine Leaf
Other crew / coordinator 3 episodes, 2006-2008

Jeff Sardeant
Logger 3 episodes, 2006-2008

Doug Valenzuela
Other crew 3 episodes, 2006-2008

Krisztian Majdik
Logger 3 episodes, 2006-2007

Liana Berzins
Logger 3 episodes, 2006

Daniel Boyd
Production team / other crew 3 episodes, 2007-2008

Leon Stripp
Personal assistant / assistant 3 episodes, 2008-2010

Jon C. Price
Engineer / technical director 3 episodes, 2008-2009

Greg Dean
Medic 3 episodes, 2008

Kim Thompson
Office coordinator 2 episodes, 2000-2013

Carri Wagner
Production associate 2 episodes, 2000-2013

Taheed Watson
Production associate 2 episodes, 2000-2013

Peter Margolis
Dga stage manager / stage manager 2 episodes, 2000-2002

Paul Benson
Production assistant / studio maintenance 2 episodes, 2001-2004

Dave Guzman
Production assistant / studio maintenance 2 episodes, 2001-2004

Dennis Matsumoto
Production assistant / studio maintenance 2 episodes, 2001-2004

Jim Ripple
Manager of field operations / stage manager 2 episodes, 2001-2004

Mike Monroe
Broadcast associate 2 episodes, 2001-2002

Sean Weithers
Broadcast associate 2 episodes, 2001-2002

Curtis Pollock
Production coordinator 2 episodes, 2002-2003

Digger McLeod
Consultant 2 episodes, 2003

Dawn Ambrosino
Logger 2 episodes, 2004-2005

Leilani Pearson
Coordinator / other crew 2 episodes, 2004-2005

Steve Graziani
Consultant 2 episodes, 2004

Ayesha Moreno
Production assistant 2 episodes, 2004

Jeffrey Gitter
Stage manager 2 episodes, 2005-2007

Arthur Lewis
Stage manager 2 episodes, 2005-2007

Tom Rice
Script supervisor 2 episodes, 2005-2007

Bianca Houston
Production assistant 2 episodes, 2006-2008

Herveline Bordier
Other crew 2 episodes, 2006-2007

Phil Kocho
Location manager / other crew 2 episodes, 2006-2007

Phil Bartel
Logger 2 episodes, 2006

Shani Bastiany
Logger 2 episodes, 2006

Morgan Boehringer
Other crew 2 episodes, 2006

Ewa Dobrowolska
Coordinator 2 episodes, 2006

Jason Ervin
Logger 2 episodes, 2006

Sarah Fibbins
Medic 2 episodes, 2006

Jennipher Foster
Logger 2 episodes, 2006

Brian LaRue
Production team 2 episodes, 2006

Trish Lyons
Assistant accountant 2 episodes, 2006

Michael McGrath
Medic 2 episodes, 2006

Katie McKay
Logger 2 episodes, 2006

Morgan Mitchell
Archival footage 2 episodes, 2006

Kathryn Shelden
Executive assistant / personal assistant 2 episodes, 2006

Darin Tran
Logger 2 episodes, 2006

Alan Vaughan
Production coordinator 2 episodes, 2006

Munchee Yong
Logger 2 episodes, 2006

Miyoko Jackson
Transcriber 2 episodes, 2007-2009

Dave Canseco
Logger 2 episodes, 2007-2008

Andi Castro
Logger 2 episodes, 2007-2008

Charles Chen
Head audience page 2 episodes, 2007-2008

Dianne Harrison
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Todd R. Haylett
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Naoko Inada
Logger 2 episodes, 2007-2008

Bradley Johnston
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Brien Meagher
Challenge consultant 2 episodes, 2007-2008

Bobby C. Miller Jr.
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Richard A. Perry
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Ramon Robinson
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Paul Smith
Medic 2 episodes, 2007-2008

Peter Tofilau
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Sam Watts
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Andrew Wilson
Other crew 2 episodes, 2007-2008

Andrew Dimitri
Medic 2 episodes, 2007

Andrew Everson
Assistant 2 episodes, 2007

Vindan Manomohan
Medic 2 episodes, 2007

Ed Nyerick
Marine crew / other crew 2 episodes, 2007

Jing Prideaux
Medic 2 episodes, 2007

Meg Royer
Coordinator 2 episodes, 2007

Johnny Volatile
Coordinator 2 episodes, 2007

Chantal Ward
Assistant accountant 2 episodes, 2007

Ada Wong
Coordinator 2 episodes, 2007

Norris Wong
Production coordinator 2 episodes, 2007

Alexander Edwards
Production team 2 episodes, 2008-2009

Neale Kohne
Caterer 2 episodes, 2008-2009

Joshua Kuppers
Logger 2 episodes, 2008-2009

Lucy McKinnon
Medic 2 episodes, 2008-2009

Michael Walsh
Medic 2 episodes, 2008-2009

Dhyan Wolf
Production assistant 2 episodes, 2008-2009

Daniel Wyknenko
Logger 2 episodes, 2008-2009

Igor Smiljevic
Other crew 2 episodes, 2008

Carl Bryant
Medic 2 episodes, 2008

Noelle Cain
Coordinator 2 episodes, 2008

Elizabeth Camiel
Logger 2 episodes, 2008

Dave Casella
Logger 2 episodes, 2008

Paul Cozzi
Coordinator 2 episodes, 2008

Brian Cunningham
Logger 2 episodes, 2008

Diane Foster
Medic 2 episodes, 2008

Nicole Hammond
Assistant accountant 2 episodes, 2008

Teokatai Jeffries
Caterer 2 episodes, 2008

Missy Machala
Personal assistant 2 episodes, 2008

Jayna Pellegrino
Contestant coordinator / coordinator 2 episodes, 2008

Marie Peyroux
Caterer 2 episodes, 2008

Mehera Rowan
Caterer 2 episodes, 2008

Carolyn Sein
Medic 2 episodes, 2008

Andy Stinson
Assistant 2 episodes, 2008

Peter White
Production team 2 episodes, 2008

Suzanne Zachary
Medic 2 episodes, 2008

Jesse Belodoff
Coordinator 2 episodes, 2009-2010

Deborah Bubb
Medic 2 episodes, 2009-2010

Caroline Catherine
Production team 2 episodes, 2009-2010

Kristin Furtney
Security 2 episodes, 2009-2010

Lisa Mastroianni
Assistant to co-executive producers / personal assistant 2 episodes, 2009-2010

Chris Nguyen-Gia
Coordinator 2 episodes, 2009-2010

Alessandra Rolla
Assistant accountant 2 episodes, 2009-2010

Bombay Jeffries
Caterer 2 episodes, 2009

Aaron Massey
Coordinator 2 episodes, 2009

Rita Neves
Personal assistant 2 episodes, 2009

James Gutierrez
Talent wrangler 2 episodes, 2011

Steven Anderson
Stand-in: Jay Byars 2 episodes, 2012

Vanessa Ballesteros
Challenge co-producer 2 episodes, 2012

Nicole Gauthier
Script supervisor 2 episodes, 2012

Sophia Bonhomme
Script supervisor 2 episodes, 2013-2014

Jackson Cusick
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Andrew Deblanc
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Jamie Dimery
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Kit Donovan
Utility 2 episodes, 2013-2014

Karalyn Gonzalez
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Stephanie Green
Dream team 2 episodes, 2013-2014

James Hodgett
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Ma'afu Tuitonga Rico Lui
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Nick Metzler
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Fernando Ramirez
Dream team 2 episodes, 2013-2014

John Walek
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Alexandra Watson
Dream team 2 episodes, 2013-2014

Amy Alberts
Assistant production coordinator unknown episodes

Shawn Chou
Video transcriber unknown episodes

Jamie Cobb
Logger / production assistant

Stephen David
Consultant

Ryan Davis
Production assistant

Richard Di Sabatino
Technical consultant unknown episodes

Philippe Du Prel
Production coordinator

Johnny Fountain
Production coordinator

Neight Gee Tang
Video transcriber unknown episodes

Joeby Gibson
Logger / production assistant

Bud Gilroy
Freight coordinator unknown episodes

P.J. Haines
Catering manager unknown episodes

Piyaporn Indageha
Production assistant

Venus Kanani
Travel coordinator unknown episodes

Cyril Loreau
Location coordinator unknown episodes

Angela Miller
Production assistant

Michael Parks
Location manager

Jeff Partin
Marine production supporter / vessel supervisor unknown episodes

Lynn Pekalsky
Production coordinator

Tamar Salibian
Transcriber unknown episodes

Cara Sanderson
Travel coordinator unknown episodes

Christopher Shearman
Marine captain / senior marine captain unknown episodes

Emily Sinclair
Production coordinator

Justin Smith Shelton
Assistant production office coordinator unknown episodes

Sandy Stevens
Assistant production coordinator unknown episodes

Tammy Thomas
Production assistant

Tiffany Thompson
Production assistant

John Vidas
Office production assistant unknown episodes

Chris Wilkas
Assistant: Burnett unknown episodes

Mimi Wyeth
First production accountant unknown episodes

Thanks

Greg Blandy
Acknowledgment 16 episodes, 2005-2006

Siew Peng Lee
Acknowledgment 16 episodes, 2005-2006

Tricia Middleton
Acknowledgment 15 episodes, 2006

David Hudson
Special thanks 10 episodes, 2001

« Back to Survivor Pics

Browse Movie Galleries

Latest Site Comments

Metallica Pics

Posted by brian 1 year ago

what a hot band. love all their music

Kay Parker Pics

Posted by Joe 1 year ago

Would love to meet you before I die,

Larry Miller Pics

Posted by greg fischer 1 year ago

We are unable to find our family pictures. We would like to order our pictu...

John Kennedy Jr. Pics

Posted by Michael Wren 1 year ago

You can find the statue proposal on Kickstarter dot com